Úvod ZO ZAHRANIČIA Veľká Británia založí fond na ochranu morí

Veľká Británia založí fond na ochranu morí

Foto: archív

Veľká Británia v záujme ochrany svetových oceánov založí fond, pre ktorý vyčlenila 500 miliónov libier (približne 580 miliónov eur). Jeho cieľom je podporiť krajiny ako Ghana a Indonézia či tichomorské ostrovné štáty predovšetkým pri zavádzaní udržateľných metód rybolovu.

Fond by mal tiež pomôcť pri ochrane pobrežných ekosystémov, ako sú mangrovové lesy a koralové útesy, a pri znižovaní znečistenia morí. Vytvorenie fondu oznámil premiér Boris Johnson počas konania samitu G7 v Carbis Bay v juhozápadnom Anglicku.

„Najdôležitejšou vecou, ktorú môžeme my, vodcovia štátov, pre ľudí urobiť, je ochrana planéty,“ povedal Johnson. „Existuje priama súvislosť medzi znižovaním emisií, obnovou prírody, vytváraním pracovných miest a zabezpečením dlhodobého hospodárskeho rastu,“ dodal britský premiér.

V posledný deň stretnutia sa hlavám štátov a vlád G7 prostredníctvom videospojenia prihovorí renomovaný britský prírodovedec, moderátor, scenárista a producent David Attenborough, ktorý je už vyše 60 rokov neoddeliteľne spojený s popularizáciou prírodných krás celého sveta.

Podľa vopred zverejneného vyhlásenia bude lídrov varovať, že ľudstvo je „na pokraji destabilizácie celej planéty“. „Ak je to tak, potom sú rozhodnutia, ktoré urobíme v tomto desaťročí – najmä rozhodnutia ekonomicky najvyspelejších štátov – najdôležitejšie v histórii ľudstva,“ povie Attenborough.