Úvod Politika Briti ignorujú sankcie: zvyšujú dovoz plynu z Ruska

Briti ignorujú sankcie: zvyšujú dovoz plynu z Ruska

Foto: archív

Do miliónov britských domácností začne onedlho prúdiť oveľa viac ruského plynu ako doteraz. Kým krajiny starého kontinentu Rusku hrozia, že prestanú od neho kupovať plyn, Veľká Británia vykročila vlastnou cestou – v najbližších rokoch plánuje dovážať podstatne viac tejto suroviny práve z Ruskej federácie.

Závislosť od importu
Británii dochádzajú vlastné zásoby plynu. Pritom však patrí k jeho najväčším spotrebiteľom v EÚ, a tak jej ekonomika závisí od importu zo zahraničia.

Momentálne ho dováža najmä z Nórska a Kataru. Katarského dodávateľa však rozhodne nemožno označiť za spoľahlivého partnera, keďže údajne odmieta uzatvoriť zmluvu o dodávkach na dlhšie obdobie.

Spoločnosť Centrica, ktorá je najväčším distribútorom energie do britských domácností a vlastní napríklad aj British Gas, však našla východisko z tejto situácie. Nedávno oznámila, že uzavrela novú zmluvu s dcérskou spoločnosťou Gazpromu – Gazprom Marketing & Trading.

PODĽA NEJ SA ROČNÉ DODÁVKY RUSKÉHO PLYNU DO TEJTO OSTROVNEJ KRAJINY ZVÝŠIA Z PÔVODNÝCH 2,4 NA 4,16 MILIARDY KUBICKÝCH METROV.

Foto: archív
Foto: archív

Celkový objem dodávok v dlhodobom horizonte by mal predstavovať 29,1 miliardy kubických metrov. Centrica tak zvýši nákup plynu od Gazpromu o vyše 70 percent.

A to bez ohľadu na hrozbu ďalšieho sprísnenia sankcií zavedených proti Ruskej federácii pre konflikt na Ukrajine. „Bez ruského plynu bude rovnováha ponuky a dopytu v Európe narušená,“ tvrdí výkonný riaditeľ spoločnosti Centrica Iain Conn.

Ohrození spotrebitelia
Rusko za posledný polrok neraz pohrozilo, že zastaví dodávky plynu na Ukrajinu. Európski spotrebitelia sa tak tiež ocitli pod tlakom a pociťujú hrozbu, že Moskva môže zavrieť plynový kohútik aj im.

Ani Gazprom, ani Centrica zatiaľ konkrétne nehovoria, koľko plynu bude prúdiť do Veľkej Británie priamo z Ruska. Gazprom Marketing & Trading má totiž oprávnenie dodávať ho aj z iných krajín.

V PRÍPADE DOSTAVBY NOVÉHO RAMENA SEVERNÉHO PRÚDU BY SA MOHLI DODÁVKY REALIZOVAŤ TÝMTO PLYNOVODOM.

Foto: archív
Foto: archív

Plynovod Severný prúd má svoj začiatok v ruskom Vyborgu, vedie naprieč Baltickým morom a na pevninu sa dostáva v nemeckom Lubmine. Gazprom v januári tohto roku pozastavil rozsiahly projekt jeho rozšírenia.

Podľa najnovších informácií sa však stavebné práce opätovne rozbehli a pomaly sa blížia k svojmu záveru. Už v najbližších mesiacoch by sa naň mohli pripojiť aj britskí spotrebitelia.

Najdôveryhodnejší partner
Ako vyhlásil predseda predstavenstva spoločnosti Centrica Richard Haythornthwaite, „mali by sme zostať pragmatikmi a rozumieť realite, v ktorej žijeme“.

Podľa neho je nerealistické myslieť si, že sa v blízkej budúcnosti podarí nájsť náhradu za ruský plyn. Británia spotrebuje ročne 70 miliárd kubických metrov plynu.

NOVÁ DOHODA S GAZPROMOM ZNAMENÁ, ŽE DODÁVKY RUSKEJ SPOLOČNOSTI BUDÚ POKRÝVAŤ TAKMER 5 PERCENT JEJ SPOTREBY.

Už samotná skutočnosť, že Briti uzatvárajú zmluvu s dcérskou spoločnosťou Gazpromu, ktorá môže dodávať plyn nielen z Ruska, by mala v Britoch vyvolať pocit stabilného dodávateľa aj pri prípadnom rozšírení sankcií proti Rusku.

Nová zmluva o dodávkach ruského plynu do Británie platí do roku 2021 a jej podmienkou je postupné zvyšovanie importovaného objemu. V roku 2020 by malo ísť až o 70-percentný nárast.

Vedenie spoločnosti Centrica tvrdí, že Rusko bolo spoľahlivým dodávateľom plynu počas celého obdobia studenej vojny, čo z neho robí nepochybne najdôveryhodnejšieho partnera na trhu s touto žiadanou komoditou.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.