Úvod Veda & Tech Veľká časť padajúcej čínskej vesmírnej stanice zhorela

Veľká časť padajúcej čínskej vesmírnej stanice zhorela

Foto: archív

Väčšina z takmer osem a pol tony vážiacej čínskej vesmírnej stanice Nebeský palác zhorela v zemskej atmosfére. Informácie potvrdil čínsky vesmírny úrad. Nekontrolovateľný pád nefunkčnej stanice s napätím sledoval takmer celý svet. Čínsky úrad pre pilotované kozmické lety uviedol, že stanica sa vrátila do atmosféry v pondelok 2. apríla o 8:15 h miestneho času (2:15 h SELČ).

Nie je jasné, aká veľká časť zo stanice napokon dopadla do Tichého oceánu. Podľa astronóma z Harvardovho-Smithsonovho centra pre astrofyziku Jonathana McDowella však k tomu prišlo severozápadne od Tahiti. McDowell na Twitteri dodal, že tak minula južnejšie položenú odľahlú oblasť Pacifiku známu ako cintorín vesmírnych lodí.

Prvá čínska vesmírna stanica Tchien-kung 1, Nebeský palác 1, s dĺžkou 12 metrov a hmotnosťou 8,5 tony nebola podľa Európskej vesmírnej agentúry taká veľká ako Medzinárodná kozmická stanica, no väčšia ako ostatné vesmírne úlomky, bežne obiehajúce okolo Zeme. Vystriedali sa na nej dve posádky, pričom tá druhá sa vrátila na Zem v roku 2013 a odvtedy bola stanica neobývaná.

Riadiace pozemné stredisko stratilo s ňou kontakt v marci 2016 a odvtedy jej obežná dráha postupne klesala stále nižšie k Zemi. Podľa pôvodného plánu sa pritom mala skončiť prevádzka tohto zariadenia krátko po jeho vyslaní do vesmíru a nasledovať malo jeho zničenie kontrolovaným pádom do oceánu. Peking sa však obával, že nasledovník laboratória – Tchien-kung 2 – by sa nemusel dostať úspešne na obežnú dráhu, takže sa rozhodol ponechať stanicu vo vesmíre ako zálohu.

Foto: archív