Úvod Politika Veľkonočný zázrak: otrávená dcéra Skripaľa ožila

Veľkonočný zázrak: otrávená dcéra Skripaľa ožila

Julia Skripaľová. (Foto: archív)

Každému, kto má všetkých päť pokope, muselo byť od začiatku jasné, že kauza Skripaľ sa na prvý pohľad vyznačuje toľkými logickými dierami a nezmyslami, že musí ísť o nejakú neveľmi vydarenú politicko-spravodajskú hru. Až príliš totiž pripomínala operácie pod falošnou vlajkou, ktorých sme boli v minulých rokoch mnohokrát svedkami, od 11. septembra 2001 a Usámu v Afganistane cez chemické zbrane v Iraku, až po zničenie Líbye.

Pripomeňme si, čo sa stalo. Teda skôr „stalo“. Štvrtého marca 2018 boli Sergej Viktorovič Skripaľ a jeho dcéra Julia, ktorá za ním prišla na návštevu z Moskvy, údajne nájdení v anglickom meste Salisbury otrávení. Okamžite ich previezli do blízkej nemocnice, kde mali byť obaja až doteraz v kritickom stave.

Zinscenovaná kauza?
Skripaľ bol dvojitým agentom, ktorý hral na obe strany – ako na domácu ruskú, tak britskú. V decembri 2004 Skripaľa zatkli v Rusku krátko po tom, čo sa vrátil z Británie a o dva roky bol odsúdený moskovským regionálnym vojnovým súdom za vlastizradu. Dostal 13 rokov a odobrali mu armádne hodnosti. Táto kauza nebola verejne známa až do augusta 2006, keď súd vyniesol rozsudok.

V júli 2010 bola Skripaľovi a ďalším odsúdeným za špionáž udelená prezidentská milosť výmenou za prepustenie desiatich ruských agentov. Skripaľ sa po návrate na britské ostrovy usadil v meste Salisbury, kde si v roku 2011 kúpil dom. Podľa britských úradov istý čas ďalej pokračoval v poskytovaní informácií Spojenému kráľovstvu. Jeho dcéra sa vrátila do Moskvy.

Sergej Skripaľ. (Foto: archív)

Dvanásteho marca 2018 britská premiérka Theresa Mayová zverejnila informáciu o otrave Skripaľa a jeho dcéry nervovým jedom novičok, ktorý je označovaný ako A234 a bol vyvinutý v Sovietskom zväze. Vyžiadala si okamžité vysvetlenie od ruskej vlády. Minister zahraničia Sergej Lavrov odmietol obvinenia, že za otravou Skripaľovcov stojí Rusko, a oznámil, že Rusko je ochotné spolupracovať pri vyšetrovaní. Požiadal britskú vládu o vzorku látky, ktorou boli údajne otrávení, čo však Briti odmietli.

Napriek tomu, že Británia nepredložila jediný dôkaz, minister zahraničia Boris Johnson verejne vyhlásil, že o otrávení Skripaľovcov osobne rozhodol ruský prezident Putin, čím vyvolal vážne diplomatické napätie. Nedáva príliš zmysel, prečo by Rusi chceli zabiť niekoho, koho pred rokmi prepustili z väzenia a kto pre nich už nemal nijaký spravodajský význam. Urobiť to teoreticky mohli, napríklad ako nejaký demonštratívny odkaz či vyhrážku. Je to jeden z variantov. Dalo by sa to však ľahko zistiť podľa analýzy, kde bola látka novičok vyrobená, či na základe klasicky vedeného vyšetrovania.

V posledných dňoch však prišiel obrat a de facto potvrdenie, že celá kauza je opäť jeden veľký podvod. Briti sprvoti tvrdili, že dvojica v Salisbury 4. marca najprv navštívila hrob Skripaľovej manželky a ich syna na miestnom cintoríne a potom zamierila do reštaurácie. Okolo pol štvrtej popoludní miestneho času boli nájdení v bezvedomí na neďalekej lavičke a odvtedy mali byť v kritickom stave v nemocnici.

Keby boli otrávení novičkom, muselo by sa to stať niekde v blízkom okolí, pretože táto extrémne nebezpečná nervovo-paralytická LÁTKA pôsobí takmer okamžite.

Zasiahnutej osobe sa tvorí enormné množstvo slín, zvracia a dostáva sa do silných kŕčov, pri ktorých si môže dokonca dolámať kosti. Smrť nastáva veľmi rýchlo. Médiá sa poponáhľali s informáciami, ako v deň útoku na brehu rieky Avon v centre Salisbury dal Skripaľ trom chlapcom, ktorí tam kŕmili kačky, chlieb. Chlapci sa potom ocitli medzi desiatkami osôb, u ktorých neskôr lekári preverovali možnú prítomnosť nervovo-paralytických látok, okolo nich sa pohybovali experti v skafandroch.

S podozrením na otravu skončilo v nemocnici vyše sto ľudí, medzi nimi aj zasahujúci policajti, miestni obyvatelia a deti. Manévre „na efekt“, ktoré sa okolo lavičky odohrávali, mali zrejme vystrašiť britskú a európsku verejnosť ako ďalšia z epizód niekoľko rokov trvajúceho protiruského besnenia. Skutočnosť je však podľa všetkého úplne iná.

Theresa Mayová. (Foto: archív)

Verheugen považuje obviňovanie Ruska za lži
Ak je smrteľne jedovatý novičok taký vysoko toxický, že po aplikovaní začne účinkovať od 30 sekúnd do dvoch minút, potom je celá historka s novičkom obyčajná hlúposť. Po verzii s lavičkou totiž Briti svoje informácie aktualizovali a uviedli, že jed musel byť podaný ešte v dome Skripaľovcov. Znamenalo by to teda, že otec s dcérou najprv navštívili cintorín, potom išli do reštaurácie a na prechádzku, a až po niekoľkých hodinách sa im urobilo zle.

Poslednou informáciou Briti de facto pRIZNALI, že ich verzia nemôže byť pravdivá. odporuje TOTIŽ úplne všetkému, čo dovtedy sami o prípade vytrubovali do sveta.

Okrem toho okamžite po nájdení otrávenej dvojice im mala byť podaná protilátka. Ako je možné, že britskí lekári disponovali takou špecifickou protilátkou? A napokon, vo štvrtok 29. marca stanica BBC informovala, že stav otrávenej Julie Skripaľovej (stopercentne smrtiacou látkou) sa podľa lekárov rýchlo zlepšuje. Dcéra dvojitého agenta je už vraj pri vedomí a hovorí. Zrejme to nie je náhoda, že práve na Veľkú noc sme boli svedkami prvého skutočného zázraku od vzkriesenia Ježiša Krista.

V tom istom čase bývalý eurokomisár Günter Verheugen označil obvinenia proti Rusku v prípade Skripaľ za rovnaké lži ako v prípade tvrdení amerických a britských vlád a ich tajných služieb o prítomnosti zbraní hromadného ničenia v Iraku. Informovali o tom popredné nemecké médiá, napríklad televízia ZDF či denník Die Welt.

„Pripomínam tento príklad, pretože sme v súčasnosti závislí predovšetkým na spravodajských informáciách. A nebolo to tak dávno, čo Briti a Američania klamali celému svetu. Zámerne klamali, aby ospravedlnili inváziu do Iraku,“ povedal niekdajší európsky komisár. „Názor, podľa ktorého sú Putin a Rusi zodpovední za všetko bez pochybností, je otravou myšlienok, ktorá sa musí zastaviť,“ dodal Verheugen. Vzápätí sa ho na Twitteri zastal exminister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, ktorý napísal, že Verheugen preukázal odvahu a chladnú hlavu.

Obaja bývalí politici si už môžu dovoliť povedať pravdu práve preto, že už sú – bývalí. Súčasní politici Západu asistujú pri nedôstojnom a zjavne nespravodlivom vyhosťovaní ruských diplomatov a dúfajú, že sa ešte nejaký čas udržia vo svojich funkciách a zo servility k tým, čo v pozadí rozhodujú, veľa vyťažia. Zrejme si neuvedomujú, že tak pomáhajú zaťahovať Európu do ďalšieho konfliktu, ktorý sa nemôže skončiť dobre. Pre nikoho.

Sergej Lavrov. (Foto: archív)