Úvod Politika Veľvyslanec USA v Rumunsku pózoval so sikulskou zástavou

Veľvyslanec USA v Rumunsku pózoval so sikulskou zástavou

Foto: archív

Americký veľvyslanec v Rumunsku Hans Klemm spôsobil v tejto východoeurópskej krajine rozruch. Na sociálnej sieti Facebook sa totiž objavila fotografia, na ktorej veľvyslanec drží zástavu tamojšej etnickej maďarskej menšiny Sikulov.

Kontroverznú snímku ambasádora so sikulskou zástavou zverejnil Árpád Antal, starosta sedmohradskej obce Sfantu Gheorghe, ktorú Klemm navštívil. Fotografiu sprevádza komentár v rumunčine i maďarčine, že Sikulovia sú utláčaná menšina, pretože rumunské zákony im zakazujú vyvesiť vlastnú zástavu na verejných budovách.

Rumunská legislatíva povoľuje osadiť na verejných budovách iba rumunskú zástavu, zástavu Európskej únie alebo zástavu príslušnej verejnej inštitúcie. Americké veľvyslanectvo v Bukurešti na margo tohto prípadu vyhlásilo, že Klemm „pravidelne cestuje po celej krajine a stretáva sa s rozličnými skupinami zo všetkých oblastí rumunskej spoločnosti“.

Sikulovia sú aktívna etnická menšina žijúca v Sedmohradsku, ktoré do roku 1918 patrilo pod Rakúsko-Uhorsko. Niektorí Maďari požadujú, aby sa tento región stal súčasťou Maďarska, pričom Sikulovia sa usilujú o získanie širšej autonómie. V Rumunsku žije približne 1,2 milióna etnických Maďarov, väčšina práve v Sedmohradsku.