Úvod Spoločnosť Veľvyslanectvo USA chce platiť nájom za nelegálny plot

Veľvyslanectvo USA chce platiť nájom za nelegálny plot

Foto: SITA

Obyvatelia Bratislavy nedávno podporili petíciu vyzývajúcu ambasádu USA na odstránenie plota z historického centra mesta. Magistrát zasa podal súdnu žalobu. V prípade sa však rysuje riešenie – ambasáda je pripravená platiť mestu ročný nájom vo výške takmer pol milióna eur.

Štrnásteho septembra bol Okresnému súdu Bratislava I doručený návrh od magistrátu hlavného mesta na vypratanie nehnuteľností voči Spojeným štátom americkým zastúpených Veľvyslanectvom USA v Bratislave. O dva mesiace, 14. novembra, sa pred plotom ambasády uskutočnilo ústne pojednávanie.  Petícia, ktorá vyzývala veľvyslanectvo USA, aby odstránilo plot z historického centra mesta, odštartovala 10. mája. Do konca októbra ju podpísalo viac ako 14 500 obyvateľov či návštevníkov Bratislavy.

Seriál dodatkov a predĺžení
Plot zaberá nezanedbateľnú časť Hviezdoslavovho námestia. Ambasáda využíva aj priľahlé pozemky na Paulínyho ulici. Výmera sporných pozemkov je dovedna viac ako 1 300 metrov štvorcových. Do kauzy vstúpili aj medzinárodné zmluvy, ako je Viedenský dohovor o diplomatických stykoch.

Podľa dohovoru bude oplotenie aj naďalej pretínať Hviezdoslavovo námestie: “Viedenský dohovor vyžaduje, aby hostiteľské krajiny zabezpečili bezpečnosť diplomatických misií. Americké právo a ministerstvo štátnych predpisov vyžadujú, aby sme udržali bezpečnostný plot, aby sme zabezpečili bezpečnosť každého, kto pracuje alebo navštevuje veľvyslanectvo,“ tvrdí veľvyslanectvo.

Veľvyslanectvo postavilo plot okolo ambasády v Bratislave v novembri 2001 v reakcii na teroristické útoky v New Yorku a Washingtone v septembri toho istého roku. Podľa vtedajších zámerov ambasády malo ísť o dočasné opatrenie. V roku 2005 magistrát na desať rokov prenajal Američanom pozemky za symbolickú sumu – jednu korunu na rok.

Nájomná zmluva bola platná do februára 2015 a mestskí poslanci žiadosti americkej strany o jej predĺženie nevyhoveli.

Po prísľube ambasády, že pre svoje priestory nájde inú budovu, respektíve postaví novú, poslanci schválili predĺženie na 18 mesiacov, teda do konca augusta 2016. Dva mesiace pred vypršaním tejto lehoty zastupiteľstvo schválilo dodatok v podobe ďalšieho predĺženia zmluvy, avšak so zvýšením nájmu – po novom žiadal magistrát jedno euro za jeden štvorcový meter na deň, čo znamená približne 480-tisíc eur ročne.

Bratislavčania protestovali proti plotu už v roku 2004. (Foto: archív)

Borguľa: Nie je dôvod na legalizáciu
Poslanec mestského zastupiteľstva Martin Borguľa tvrdí, že nie je dôvod na dodatočnú legalizáciu plota, pretože previerka stavebného úradu v mestskej časti Staré Mesto preukázala, že americká ambasáda nemá platnú nájomnú zmluvu k pozemkom, na ktorých sa plot nachádza. Mestské zastupiteľstvo minulý rok odhlasovalo predĺženie nájomnej zmluvy k pozemku, na ktorom stojí plot, o tri roky, ambasáda podpísala dodatok až po uplynutí doby nájmu.

Následne poslanci predĺženie nájmu do 15. augusta 2019 zamietli niekoľkokrát. Podľa poslanca Borguľu je proces odstránenia čiernej stavby na Hviezdoslavovom námestí nezvratný a dodal, že stavebný úrad v krátkom čase rozhodne o zrušení plota. Ak sa ambasáda odvolá, vec skončí na okresnom súde, no podľa Borguľu sa aj ten prikloní k stavebnému úradu.

Veľvyslanectvo vo svojom stanovisku uvádza, že je pripravené zaplatiť ročný nájomný poplatok 480-tisíc eur.

„Mestskému parlamentu sa opakovane nepodarilo zhromaždiť nevyhnutné kvórum na schválenie prenájmu bezpečnostného obvodu, čo by legálne umožnilo vyplatiť nájom,“ napísala ambasáda v stanovisku. Svoju novú budovu s rozlohou 4,6 hektára by chcela pri Slovenskom národnom divadle, no na definitívnom riešení sa veľvyslanectvo s orgánmi nedohodlo.

Foto: archív