Úvod ZO ZAHRANIČIA Venezuela: Guaidóova vláda nedokázala odstaviť od moci prezidenta Madura, opozícia ju odvolala

Venezuela: Guaidóova vláda nedokázala odstaviť od moci prezidenta Madura, opozícia ju odvolala

Juan Guaidó. (Foto: archív)

Venezuelská opozícia odvolala dočasnú vládu pod vedením Juana Guaidóa. Zdôvodnila to tým, že Guaidóova vláda štyri roky po svojom ustanovení nedosiahla svoje politické ciele a jej vplyv v spoločnosti zoslabol.

Hlasovanie prebehlo na online zasadnutí opozíciou ovládaného Národného zhromaždenia, parlamentu zvoleného v roku 2015. V súčasnosti má tento poslanecký zbor už viac-menej len symbolický význam, keďže ho medzičasom nahradil nový parlament lojálny venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

Za odvolanie Guaidóovej sa v druhom a záverečnom hlasovaní vyslovilo 72 poslancov, 29 bolo proti a osem sa hlasovania zdržalo. Prvé hlasovanie o tejto otázke sa uskutočnilo 22. decembra.

Dočasnú vládu Juana Guaidóa v súlade s rozhodnutím Národného zhromaždenia nahradí výbor, dočasne poverený správou venezuelských aktív v zahraničí a prípravou budúcoročných prezidentských primárok opozície.

Guaidóov odchod podporili tri zo štyroch hlavných opozičných skupín, ktoré v spoločnom vyhlásení uviedli, že „dočasná vláda už nie je účelná a neslúži záujmom občanov“. Juan Guaidó sa neúspešne snažil o to, aby opozičné strany rozhodnutie o skončení činnosti jeho vlády ešte odložili.

Napriek silnej podpore zo zahraničia venezuelská opozícia nedokázala odstaviť od moci prezidenta Nicolása Madura, čo prispelo k oslabeniu pozície Juana Guaidóa. Kým Spojené štáty zostávajú jeho hlavným spojencom, viaceré latinskoamerické krajiny vrátane Argentíny, Mexika, Peru či Kolumbie sa už medzičasom od neho odklonili.

Venezuelská opozícia sa podľa tvrdenia jej predstaviteľov chce v ďalšom období sústrediť na vytvorenie jednotného frontu pred prezidentskými voľbami v krajine, ktoré sú predbežne naplánované na rok 2024.