Úvod Politika Venezuela pohrozila odchodom z Organizácie amerických štátov

Venezuela pohrozila odchodom z Organizácie amerických štátov

Venezuelský prezident Nocolás Maduro regulérne vyhral voľby. (Foto: archív)

Venezuela hrozí odchodom z Organizácie amerických štátov (OAŠ), ktorú obviňuje zo zasahovania do svojich vnútorných záležitostí. Prezident Nicolás Maduro už nariadil ministerke zahraničných vecí Delcy Rodríguezovej, aby sa pripravila na iniciovanie možného vystúpenia krajiny z OAŠ, ak organizácia uskutoční ministerskú schôdzku venovanú situácii vo Venezuele bez súhlasu Caracasu.

Vo washingtonskom sídle sa majú OAŠ zísť predstavitelia členských štátov, aby posúdili návrh na zvolanie mimoriadneho zasadnutia šéfov diplomacií venovaného súčasným nepokojom vo Venezuele. Návrh predložilo 16 krajín vrátane Brazílie, Mexika a USA. Organizácia amerických štátov vznikla v roku 1948 a v súčasnosti združuje všetkých 35 nezávislých štátov Severnej, Strednej a Južnej Ameriky.

Na ropu bohatá Venezuela zápasí s hlbokou hospodárskou krízou, ktorá sa okrem iného prejavuje nedostatkom potravín, liekov a iných každodenných potrieb. Opozícia tvrdí, že kríza vypukla pre prezidentovu nekompetentnosť – Maduro, naopak, hovorí o sprisahaní zahraničných mocností proti socialistickej Venezuele.