Úvod Politika Venezuelská armáda začala vojenské cvičenie na odrazenie možnej invázie USA

Venezuelská armáda začala vojenské cvičenie na odrazenie možnej invázie USA

Foto: archív

Venezuelský líder Nicolás Maduro nariadil armáde vojenské cvičenie, ktoré charakterizoval ako “najdôležitejšiu vojenskú skúšku v histórii” a prípravu na odrazenie potenciálnej invázie USA a ich spojencov, podporujúcich samozvaného “dočasného prezidenta” Juana Guaidóa.

Cvičenie bude trvať do 15. februára a stane sa najrozsiahlejším vojenským cvičením v 200-ročnej histórii krajiny. Cvičenie osobne otvoril prezident Maduro v lokalite základne Guaicaipuro v štáte Miranda.

“Musíme sa pripraviť na obhajobu našej suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti Venezuely“, vyhlásila zvolená hlava štátu. Maduro sa obával, že výzvy Washingtonu na zmenu režimu a jeho agresívna podpora opozičného parlamentu pod vedením Juana Guaidóa by sa mohla stupňovať a vyústiť až do priamej vojenskej invázie.

Guaidó, ktorý sa v januári sám vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, získal okamžitú podporu Spojených štátov a spojencov v Európe a Latinskej Amerike. Najnovšie nevylúčil, že by mohol požiadať o vojenský zásah administratívy Donalda Trumpa vo Venezuele. Americký prezident v tejto súvislosti uviedol, že všetky možnosti zostávajú otvorené, no snahou USA je zbaviť Venezuelu “tlupy diktátora” Madura.

Foto: archív