Úvod ZO ZAHRANIČIA Verdikty haagskeho súdu súvisiace s Ruskom sú pre Kyjev právnou prehrou

Verdikty haagskeho súdu súvisiace s Ruskom sú pre Kyjev právnou prehrou

Sídlo Medzinárodného trestného súdu v Haagu. (Foto: archív)

Medzinárodný súdny dvor (MSD) z veľkej časti zamietol tvrdenia Ukrajiny, že Rusko financuje na jej východe terorizmus. Podľa MSD však Rusko porušilo niektoré časti medzinárodného dohovoru o potláčaní financovania terorizmu.

MSD vo vyhlásení uviedol, že Moskva v súlade s dohovorom neprešetrila hodnoverné tvrdenia, že z Ruska na Ukrajinu boli poslané finančné prostriedky na možné financovanie teroristických aktivít.

V rozhodnutí súdu sa zároveň uvádza, že Rusko porušilo medzinárodný dohovor o rasovej diskriminácii, pretože po anexii Krymského polostrova v roku 2014 nepodporilo výučbu ukrajinského jazyka na tamojších školách.

Súdny dvor OSN so sídlom v Haagu však odmietol rozhodnúť o obvineniach vznesených Ukrajinou, že Moskva je zodpovedná za zostrelenie letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou v roku 2014.

Rozhodnutia MSD sú pre Kyjev právnou prehrou. Medzinárodný súdny dvor totiž odmietol žiadosť Ukrajiny o reparácie a Rusku iba nariadil, aby dodržiaval medzinárodné dohovory. Najvyšší súd OSN rozhodoval o žalobe, ktorú Ukrajina podala na Rusko v roku 2017.

Obvinila v nej Rusko z toho, že je teroristický štát, ktorý podporuje proruských separatistov na východe Ukrajiny vrátane povstalcov, ktorí v júli 2014 zostrelili let MH17 s 298 ľuďmi na palube. Rusko vlani počas výpovedí na súde v Haagu odmietlo tvrdenia Ukrajiny, že financuje a riadi proruských separatistov, ako „do očí bijúce klamstvá“.

V súvislosti s rasovou diskrimináciou na Kryme Ukrajina obvinila Rusko, že sa snaží vymazať kultúru etnických Tatárov a Ukrajincov. MSD odmietol tvrdenia Ukrajiny o Tatároch, no uznal, že Rusko dostatočne nepodporilo výučbu ukrajinčiny.

Rozhodnutie MSD je konečné a nie je možné sa proti nemu odvolať, MSD však nemá k dispozícii nijaké prostriedky na presadenie verdiktu. MSD bude rozhodovať aj v ďalšom prípade, v ktorom Ukrajina obviňuje Rusko z neoprávneného použitia dohovoru OSN o genocíde z roku 1948 v snahe obhájiť vojenskú operáciu na Ukrajinu.