Úvod ZO ZAHRANIČIA Viac ako dve tretiny Ukrajincov chcú od Zelenského prímerie v Donbase

Viac ako dve tretiny Ukrajincov chcú od Zelenského prímerie v Donbase

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Viac ako dve tretiny Ukrajincov sa domnievajú, že dosiahnutie prímeria na východe Ukrajiny by malo byť prioritným krokom prezidenta Volodymyra Zelenského. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky z dielne Nadácie Iľku Kučeriva-Demokratické iniciatívy a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu.

Správa o prieskume bola prezentovaná na tlačovej konferencii s názvom „100 dní prezidenta Volodymyra Zelenského“, ktorá sa konala v Kyjeve, informoval korešpondent agentúry UNIAN. Respondenti boli v rámci prieskumu požiadaní o názor, aké prioritné kroky by mal podniknúť prezident Zelenskyj a jeho tím.

Výsledky sú nasledovné: 71,5% – dosiahnutie prímeria v Donbase, 44,2% – lepšia životná úroveň (platy, dôchodky), 31,2% – nižšie poplatky za služby, 21,5% – potrestanie korupčných úradníkov, 18,1% – zníženie vplyvu oligarchov v politike, 13,4% – zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti, 13,3% – zrušenie imunity zákonodarcov, 7,9% – zjednotenie krajiny, 6,5% – návrat Krymu, 5,8% – posilnenie ukrajinskej armády, 5,7% – posilnenie spolupráce s EÚ a NATO, 4,3% – nadviazanie spolupráce s Ruskom, 3,4% – reforma vzdelávania, 2,2% – zavedenie priamej vlády ľudu (prostredníctvom referend a petícií), 0,8% – udelenie oficiálneho statusu ruskému jazyku.

Ďalších 1,7% respondentov malo odlišný názor a 1% považovalo otázku za ťažkú na zodpovedanie. Zároveň boli respondenti požiadaní, aby zhodnotili prvé kroky, ktoré Zelenskyj a jeho tím už podnikli.

Približne 23% respondentov hodnotí ich úsilie pozitívne, 39,8% – prevažne pozitívne, 9,5% – prevažne negatívne, 3,5% – negatívne, 24,2% považovalo otázku za ťažkú na zodpovedanie. Respondenti odpovedali aj na otázku, prečo ľudia hlasovali vo voľbách za Zelenského.

Celkovo 54,9% respondentov uviedlo, že chceli radikálnu obnovu moci, 38,9% nechcelo už za prezidenta Petra Porošenka, 34,4% uviedlo, že je to preto, že Zelenskyj je „nová tvár“ bez politických skúseností a nie je zapletený do korupcie, 13,5% uviedlo, že sa stotožnili so Zelenským, 9,4% uviedlo, že si Zelenského stotožnili s postavou, ktorú hral v televíznom seriáli Sluha národa.

Prieskum sa uskutočnil od 8. do 20. augusta v 103 obciach vo všetkých regiónoch Ukrajiny s výnimkou Krymu a území Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti. Na prieskume sa zúčastnilo 2040 respondentov starších ako 18 rokov. Štatistická chyba nepresiahla 2,3%.