Úvod ZO ZAHRANIČIA Viac ako polovica lídrov krajín EÚ po prijatí maďarského zákona podporila LGBTI...

Viac ako polovica lídrov krajín EÚ po prijatí maďarského zákona podporila LGBTI komunitu

Foto: archív

Lídri 17 členských štátov EÚ pred samitom únie vyjadrili podporu LGBTIQ komunite po tom, ako Maďarsko prijalo zákon, ktorý podľa západných kritikov a mainstreamových médií diskriminuje práva takto orientovaných ľudí.

Dokument podpísali hlavy štátov, ktoré vyjadrili poľutovanie nad „hrozbami proti základným právam, a najmä proti porušovaniu zásady nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie“. Maďarsko sa vo vyhlásení priamo nespomína.

Signatármi vyhlásenia sú lídri 17 z 27 krajín EÚ, a to okrem Belgicka aj Nemecko, Francúzsko, Luxembursko, Španielsko, Taliansko, Fínsko, Švédsko, Írsko, Dánsko, Holandsko, Lotyšsko, Cyprus, Malta, Estónsko a Grécko.

Luxemburský premiér Xavier Bettel na sociálnej sieti uviedol, že spomínané vyhlásenie podpísal aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Samotný Kurz to následne potvrdil na svojom účte na sociálnej sieti, pričom uviedol, že v EÚ nesmie byť priestor pre „nenávisť, diskrimináciu alebo netoleranciu“.

Zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý nedávno schválil maďarský parlament, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Maďarský prezident János Áder tento ostro kritizovaný zákon podpísal.

Novoprijatá právna norma stanovuje, že mladí ľudia pod 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní pornografickému obsahu alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu. Európska komisia v súvislosti s novým zákonom pohrozila Budapešti právnymi krokmi.