Úvod Spoločnosť Viac ako tretina Slovákov nikdy nebola na dovolenke pri mori

Viac ako tretina Slovákov nikdy nebola na dovolenke pri mori

Foto: archív

Za hlavný účel dovolenky považujú dve tretiny Slovákov oddych pri vode, pätina chce spoznávať nové miesta, 14 percent oddychovať, 13 percent navštíviť rodinu alebo známych a len 3 percent ľudí chcú aktívne športovať. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight, ktorý sa robil na vzorke tisíc respondentov vo veku od 15 do 79 rokov na prelome júla a augusta 2018.

Prieskum pritom ukázal, že 35 percent Slovákov nebolo nikdy v živote na dovolenke pri mori. Aj medzi ľuďmi s najvyšším čistým príjmom nad 1000 eur existuje približne 15 percent takých, ktorí ešte nikdy neboli na dovolenke pri mori. Polovica z tých, čo na letnej dovolenke neboli, uvádza finančné dôvody. Približne štvrtina nejde na letnú dovolenku pre vlastné zdravotné problémy alebo problémy rodiny.

„Toto leto bolo na dovolenke 46 percent z populácie Slovenska vo veku od 15 do 79 rokov. Dovolenkou v tomto prípade myslíme aspoň jeden týždeň prežitý mimo domova za účelom oddychu alebo rekreácie, bez ohľadu na typ ubytovania alebo či za ubytovanie platili, alebo nie,“ spresnil managing partner spoločnosti Go4insight Július Filo.

Z hľadiska krajín prežilo tento rok najviac Slovákov, teda 36 percent, letnú dovolenku na Slovensku. Dovolenkovali najčastejšie na strednom Slovensku, menej na východnom a najmenej na západnom Slovensku. Zo zahraničných destinácií je najobľúbenejšie Chorvátsko, za ktorým nasledujú Taliansko, Česká republika a Grécko.