Matka 22-ročnej humanitárnej pracovníčky Alexandry Mezherovej, ktorú v švédskom meste Mölndal v ubytovni pre neplnoletých utečencov dobodal mladý utečenec, je presvedčená, že za tragickú smrť jej dcéry môžu aj švédske úrady.

Polícia z vraždy síce obvinila 15-ročného Somálčana Júsufa Chalífa Núra, zároveň však priznala, že ani jeden z jeho osobných údajov nemá ako overiť. Vyšetrovatelia možno nepoznajú ani jeho skutočnú totožnosť vrátane rodnej krajiny.

V ubytovni pri Göteborgu žije mládež od 14 do 17 rokov, ale „siroty“ vraj o svojom veku často klamú. Podľa Alexandrinej matky je len niekoľko nich mladších ako 18 rokov a úrady sa pokojne nechávajú klamať.

Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Niekoľko hodín pred vraždou zmizol z kuchyne v ubytovni nôž, nikto to však neriešil. „Imigrácia zničila Švédsko. Len slepý nevidí, že ich sem prichádza viac, ako krajina dokáže prijať. Aj deti, ktoré si sem Švédi pustili, sú kriminálnici,“ tvrdí Alexandrina matka.

Podľa bývalého terapeuta strediska bola len otázka času, kým sa prihodí takého nešťastie. Zamestnancov na úradoch totiž nikto nechráni. Viac utečencov znamená viac násilia: počet incidentov v azylových domoch sa zo 148 za rok 2014 zdvojnásobil v minulom roku na 322.

Do Švédska prišlo vlani 35-tisíc detí a mladistvých, čo predstavuje zhruba štvrtinu žiadateľov o azyl. Tretina z nich pritom ubytovne opustila a zmizla nevedno kam. Množstvo z nich okrem toho zrejme klamalo o svojom veku a pôvode. Najväčšia vlna dorazila na jeseň. „Akoby sa tu odrazu objavilo tisíc nových školských tried,“ vyhlásil minister pre prisťahovalectvo Morgan Johansson.

Na fotografii prvá zľava je zavraždená Alexandra  Mezherová (Foto: AP)
Na fotografii prvá zľava je zavraždená Alexandra Mezherová (Foto: AP)