Úvod ZO ZAHRANIČIA Viedeň i Budapešť odmietajú plynové a ropné embargo. Orbán: Bolo by to...

Viedeň i Budapešť odmietajú plynové a ropné embargo. Orbán: Bolo by to zhodenie atómovej bomby na maďarskú ekonomiku

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Rakúsko naďalej odmieta zastavenie dodávok plynu z Ruska. „Embargo na plyn je pre Rakúsko jasnou červenou čiarou,“ uviedla ministerka hospodárstva Margarete Schramböcková v rozhovore pre novinárov nemeckej mediálnej skupiny Funke.

Podľa Schramböckovej sa nemajú vysielať podobné signály, keď sa sa takéto opatrenie nedá zvládnuť. „My ani Nemecko by sme to nezvládli.“ Dodala, že Rakúsko rovnako ako Nemecko sú jasne aj proti zastaveniu dovozu ruskej ropy, keďže takéto embargo by narobilo viac škody ako osohu.

Rakúska ministerka tiež navrhla, aby Európska únia podporila ťažbu plynu z bridlíc metódou takzvaného hydraulického štiepenia. „Existujú metódy, ako ťažiť plyn z bridlíc ekologicky. Nesmieme sa uzavrieť a argumentovať technologickým stavom spred dvadsiatich rokov.“ Schramböcková zdôraznila, že technológie odvtedy pokročili.

Európska komisia (EK) upravila návrh embarga na ruskú ropu, aby ho podporili aj krajiny, ktoré s ním nesúhlasili. O zmenenom návrhu majú diskutovať zástupcovia EÚ. Jeho súčasťou má byť aj trojmesačné prechodné obdobie namiesto jednomesačného pred zavedením zákazu transportu ropy z Ruska. Takisto obsahuje pomoc s investíciami do modernizácie ropnej infraštruktúry a na zmiernenie následkov sankcií.

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že jeho krajina nemôže podporiť návrh EK týkajúci sa embarga na ruskú ropu. „Bolo by to zhodenie atómovej bomby na maďarskú ekonomiku,“ povedal Orbán v rozhovore pre štátny rozhlas.

Dodal, že jeho krajina nedokáže nahradiť ruskú ropu ani po dvadsiatich mesiacoch, ako návrh EK predpokladá v prípade Maďarska. „My presne vieme, čo potrebujeme, predovšetkým na dokončenie tohto procesu potrebujeme päť rokov,“ uviedol Orbán.

Podľa neho Maďarsko tiež potrebuje rozsiahle investície do rafinérií a prepravného systému, čo by umožnilo import inej než ruskej ropy. Dodal však, že Budapešť je ochotná rokovať o novom návrhu, ktorý by zohľadňoval jej záujmy.

EK predstavila plán nového balíka sankcií proti Rusku, rátajúci s postupným zastavením dovozu ruskej ropy do EÚ. Obsahoval aj výnimky pre Maďarsko a Slovensko, medzičasom sa však ozvali aj ďalšie krajiny ako Bulharsko, ktoré majú proti nemu výhrady. Návrh môže byť schválený iba jednohlasne.