Úvod ZO ZAHRANIČIA Viedeň nesúhlasí s účasťou Rakúska na odmínovaní Ukrajiny

Viedeň nesúhlasí s účasťou Rakúska na odmínovaní Ukrajiny

Foto: archív

Rakúsky spolkový kancelár Kalr Nehammer sa vyjadril odmietavo k účasti svojej krajiny na odmínovaní Ukrajiny. Na územie Ukrajiny podľa jeho slov nevstúpi nijaký rakúsky vojak, kým je táto krajina vojnovou zónou.

„Každý, kto chce poslať rakúskych vojakov do vojnovej zóny, riskuje, že sa nevrátia živí,“ povedal Nehammer. Zdôraznil, že takúto misiu vníma ako problematickú aj vzhľadom na neutralitu Rakúska. Viedeň však v súčasnosti skúma finančnú účasť na takejto iniciatíve.

Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk vyjadril z postoja Rakúska v rádiožurnáli stanice Ö1 sklamanie. Meľnyk Rakúsko vyzval, aby v pomoc pri podmínovaní poskytlo ako humanitárne gesto.

Z dôvodu ruskej okupácie je podľa neho zamínovaných 30 percent územia Ukrajiny vrátane oblastí, kde sa už viac ako rok nebojovalo. Pripomenul, že Rakúsko je oblasti odmínovania na popredných pozíciách vo svete.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen nedávno podporil účasť Viedne krajiny na odmínovaní oblastí obývaných civilistami na Ukrajine. „Nerozumiem, prečo spolková vláda v otázke odmínovania ešte stále váha,“ povedal Van der Bellen počas samitu Rady Európy na Islande. S postojom prezidenta nesúhlasí ani rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová, ani opozičná Slobodná strana Rakúska.