Úvod Spoločnosť Viedeň opäť vyhlásili za mesto, kde sa žije najlepšie na svete

Viedeň opäť vyhlásili za mesto, kde sa žije najlepšie na svete

Viedeň, najlepšie miesto na život. (Foto: archív)

Austrálske Melbourne po siedmich rokoch kraľovania stratilo svoju pozíciu mesta, v ktorom sa žije najlepšie na svete. Hlavné mesto austrálskeho štátu Viktória totiž z trónu zosadila rakúska metropola Viedeň, ktorá v tomto rebríčku zabudovala už niekoľkokrát.

Vyplýva to z rebríčka, ktorú zostavila poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU). Informovala o tom agentúra DPA. Rebríček zahŕňa 140 miest sveta a posudzuje v nich stabilitu, zdravotnú starostlivosť, kultúru, životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúru.

Za Viedňou a Melbourne sa umiestnili Osaka (Japonsko), Calgary (Kanada) a Sydney (Austrália). Na šiestom až desiatom mieste skončili Tokio (Japonsko), Vancouver (Kanada), Toronto (Kanada), Kodaň (Dánsko) a Adelaide (Austrália).

Hamburg ako doposiaľ jediné nemecké mesto medzi najlepšími miestami na život svoju pozíciu v prvej desiatke stratil. Spolu s ním vypadli aj fínske Helsinki, austrálsky Perth a novozélandský Auckland. Nie však pre klesajúcu životnú úroveň, ale v dôsledku zlepšenia situácie v súperiacich mestách.

Na úplnom konci rebríčka skončil Damask (Sýria). Pred ním sú Dháka (Bangladéš), Lagos (Nigéria), Karáči (Pakistan) a Port Moresby (Papua-Nová Guinea). Viedeň a Melbourne delí iba 0,7 percentuálneho bodu. Rebríček osobitne oceňuje i zlepšenie verejnej dopravy v japonskej Osake, ako aj pretrvávajúci pokles miery zločinnosti.

Viedlo to k vyššiemu hodnoteniu infraštruktúry a stability v tomto japonskom meste. Dlhodobejšia relatívna stabilita v západnej Európe prispela k tomu, že si niekoľko miest – s výnimkou poľskej metropoly Varšava – v porovnaní s predchádzajúcim rokom zlepšilo skóre v súvislosti s hrozbou terorizmu.

Nočná Osaka. (Foto: archív)