Úvod Nezaradené Viedenská výstava zachytáva históriu sexu v meste

Viedenská výstava zachytáva históriu sexu v meste

Foto: archív

Milostné dobrodružstvá majú vo Viedni tradíciu. Mnohé z nich boli legálne, iné sa však z najrôznejších dôvodov odohrávali v utajení. Výstava vo Viedenskom múzeu na originálnych exponátoch ilustruje, kedy a kde sa vo Viedni milovalo od 19. storočia až dodnes.

Úmerne so zväčšovaním mesta pribúdalo aj voľné miesto, umožňujúce anonymitu a naplnenie sexuálnych prianí. Výstava okrem iného prezentuje, ktoré sexuálne fantázie mohli byť verejné a ktoré len tajné, ale aj to, akých následkov sa človek musel báť, keď ho prichytili.

Jedinečné exponáty rozprávajú rôzne príbehy. Svoje miesto tu má napríklad umelý penis z roku 1900, ktorý zhabala polícia. Obchod so sexuálnymi pomôckami bol totiž dlho zakázaný. Získať sa dali len na lekársky predpis pri mužskej impotencii alebo ženskej „hystérii“, ktorú lekári zvyčajne liečili pomocou orgazmov.

Fiakre, ktoré dnes vozia turistov po meste, predtým často slúžili ako hniezdočko lásky: zaľúbené páry sa mohli pomaly prevážať po meste, pričom drožkár sa opatrne vyhýbal dieram na vozovke. Vo Viedni sa tomu hovorilo porcelánové jazdy a názorne ich zobrazuje jedna pohľadnica.

Foto: archív
Viedenské fiakre boli v minulosti často miestom milostných radovánok. (Foto: archív)

Aj dunajské brehy fungovali ako žiadané miesto schôdzok na chvíle lásky. Navzdory zákazu sa tam väčšinou dalo nerušene kúpať bez šiat. Ak sa však blížila polícia, museli poslúžiť takzvané zakrývačky pýchy – improvizované plavky. Inak hrozilo kúpajúcim zatknutie pre vzbudzovanie verejného pohoršenia.

Na výstave možno na vyše trojminútovom zábere uzrieť aj prvý ženský orgazmus v histórii filmu. Objavil sa v snímke Extáza z roku 1933, kde Hedy Kieslerová, mnohým známa ako hollywoodska hviezda Hedy Lamarrová, vystupovala nahá. Na miesta, kde sa dnes koná jeden z najkrajších vianočných trhov v meste, sa kedysi chodilo za prostitútkami. Pochybnú povesť Spittelbergu ilustruje pohľadnica.

Homosexualita bola až do 20. storočia nielen škandalózna, ale aj oficiálne zakázaná. Gayovia sa napriek tomu schádzali v bývalých Centrálnych kúpeľoch, dnes známych ako Kaiserbründl. Samotný mladší homosexuálny brat cisára Františka Jozefa tam dokonca schytal poriadne zaucho za to, že sa nemravne dotkol istého dôstojníka. Návštevníkov možno zaujme plagát z roku 1904. Mimochodom, vstup na výstavu, trvajúcu od 15. septembra 2016 do 22. januára 2017, je povolený len osobám nad 18 rokov.

Foto: archív
Foto: archív

Sex in Wien
Wien Museum
Karlsplatz, 1040 Wien
Vstupné: 10 eur
Otvorené: utorok – nedeľa od 10:00 do 18:00 h