Úvod Zaujímavé Viete, prečo komáre jedných štípu a iných si ani nevšimnú?

Viete, prečo komáre jedných štípu a iných si ani nevšimnú?

Foto: archív

Určite poznáte situácie, keď ste v lete von s priateľmi pri vode, na turistike či pri táborovom ohni, keď je vaša pokožka zasiahnutá množstvom štípancov od komárov, kým druhých sa dotieravý hmyz ani len nedotkol. Tento pozoruhodný jav možno vedecky vysvetliť. Jestvuje viacero určujúcich faktorov, podľa ktorých si vyberajú svoju obeť. Komáre uprednostňujú štyri typy ľudí.

1. Ľudia s „lepkavou“ pokožkou

Ľudský pot obsahuje viacero zložiek, ktoré komáre obľubujú. Najpríťažlivejšia z nich je kyselina mliečna. Čím viac sa potíte, tým ste pre komáre atraktívnejší. Podľa všetkého je starší pot pre ne lákavejší, ako čerstvý. To je aj dôvod, prečo s plynúcim časom od poslednej sprchy stúpa frekvencia uštipnutí.

2. Konzumenti alkoholu

Ak ste si doteraz mysleli, že alkohol komáre odpudzuje, je to presne naopak. Ide o zlú správu pre milovníkov vína, piva či iného alkoholu. Štúdia z roku 2002 potvrdila, že so stúpajúcim obsahom alkoholu v pote a dychu sa zvyšuje aj atraktivita jeho konzumenta pre komáre.

3. Určité druhy baktérií

Baktérie sa nenachádzajú iba v našich črevách, ale na celom tele. Každý z nás má však na sebe o čosi odlišné baktérie, teda iný mikrobióm. Niektoré z nich komáre odpudzujú, iné zasa priťahujú. Štúdia z roku 2011 ukázala, že osoby s väčším množstvom baktérií na pokožke zvyknú byť pre komáre atraktívnejší.

4. Krvná skupina 0

Ďalšia štúdia uskutočnená v roku 2013 priniesla záver, že komáre štípu výrazne častejšie ľudí s krvnou skupinou 0. Najmenej im zasa „chutia“ jedinci s krvnou skupinou A. Skupiny B a AB sa nachádzajú niekde v strede na stupnici príťažlivosti. Prečo je to tak, však zatiaľ nie je známe.

Jedným z riešení, ako si držať komáre ďalej od tela, je používanie repelentov. Tie klasické, komerčné však obsahujú škodlivé chemikálie. Medzi ich nežiaduce účinky patrí napríklad ovplyvňovanie nervového a endokrinného systému. Objaviť sa môžu vyrážky, nevoľnosti, problémy s koncentráciou a bolesti hlavy.

Existujú však aj prírodné alternatívy. Zmiešajte eukalyptový éterický olej so základným olejom, napríklad slnečnicovým, v pomere 1:10, a touto olejovou zmesou si natrite pokožku. Zmes sa však nehodí na priame slnko.

Vynikajúco poslúži aj levanduľa – levanduľový éterický olej takisto zmiešajte so základným olejom. Podobne možno použiť i čajovníkový olej. Ak sedíte pri ohni, hoďte doň pár lístkov tymianu. Ako dobrý prírodný odpudzovač komárov funguje napríklad aj konzumácia vitamínu B1.