Úvod ZO ZAHRANIČIA Viktor Orbán vyjadril kazašskému prezidentovi solidaritu a sústrasť s obeťami nepokojov

Viktor Orbán vyjadril kazašskému prezidentovi solidaritu a sústrasť s obeťami nepokojov

Foto: archív

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán telefonicky hovoril s kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom, ktorému vyjadril solidaritu a sústrasť v súvislosti s obeťami nepokojov v Kazachstane. Médiá o tom informoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

„V Kazachstane sa pokúšali zvrhnúť ústavný poriadok a v rámci dobre koordinovanej akcie zaútočili na kazašský štát,“ podčiarkol šéf maďarskej diplomacie. Minister ďalej zdôraznil, že Kazachstan je strategickým partnerom Maďarska.

„Stredoázijský región sme vždy vnímali citlivo, pretože tamojšia bezpečnosť môže mať určujúci vplyv na bezpečnosť Európy i strednej Európy,“ dodal. Szijjártó tiež informoval, že z letiska najväčšieho kazašského mesta Alma-Ata vzlietlo evakuačné lietadlo ruského ministerstva obrany na palube so šiestimi občanmi Maďarska a ich rodinnými príslušníkmi.

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára – oficiálne ako reakcia na prudké zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí krajiny. Od 5. januára pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – začali prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.