Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, a...

Orbán: Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, a z Bruselu určite

Viktor Orbán po vyhlásení volebných výsledkov. (Foto: archív)

Predvolebná kampaň v Maďarsku prebiehala v tieni konfliktu na Ukrajine. Vládny blok strán Fidesz-KDNP maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je pri moci od roku 2010, napokon v parlamentných voľbách porazil zoskupenie šiestich opozičných strán v Jednote za Maďarsko, ktorého lídrom je Péter Marki-Zay.

„Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, a z Bruselu určite,“ povedal Orbán pred stovkami priaznivcov pred volebnou centrálou Fideszu. Premiér vyjadril vďaku zahraničným Maďarom a osobitne Maďarom v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, ktorým odkázal, aby sa nebáli a vydržali, pretože ich materská vlasť je s nimi.

Orbán v prejave vyslal aj odkaz Európskej únii a ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Konštatoval, že boli zmobilizované obrovské medzinárodné sily a organizácie. „Všetky peniaze, ktoré dali maďarskej ľavici, boli vyhodené,“ odkázal šéf maďarskej vlády, ktorý bude vládnuť piate volebné obdobie za sebou.

„Toto víťazstvo si budeme pamätať do konca života, pretože sme museli bojovať proti obrovskému množstvu protivníkov: miestnej ľavici, medzinárodnej ľavici všade okolo, byrokratom z Bruselu, všetkým peniazom a inštitúciám Sorosovho impéria, medzinárodným mainstreamovým médiám a aj ukrajinskému prezidentovi,“ pokračoval.

Orbán na medzinárodnej scéne konal v súlade s podporou EÚ voči Kyjevu, hoci má dlhodobo blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Doma sa však vyjadroval neutrálne a jasne odmietol presun zbraní pre Ukrajinu cez maďarské územie, ako aj energetické protiruské sankcie.

V predvolebnej kampani sa označoval za ochrancu stability krajiny a liberálnu opozíciu obvinil z vojnového štvania. Prezident Zelenskyj kritizoval Orbána za podľa neho málo dôrazný postoj k Rusku, pričom sa ho opýtal, na čej strane stojí Maďarsko. “Maďarsko stojí na strane Maďarska,“ odpovedal Orbán.