Úvod ZO ZAHRANIČIA Vinných potrestáme, prisľúbil iránsky prezident Zelenskému  

Vinných potrestáme, prisľúbil iránsky prezident Zelenskému  

Foto: archív

Iránsky prezident Hasan Rúhaní prisľúbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že všetky osoby zodpovedné za zostrelenie ukrajinského lietadla budú postavené pred súd. Podľa agentúry Ukrinform Rúhání a Zelenskyj absolvovali spoločný telefonát.

Zelenského tlačová služba spresnila, že Rúhání sa počas telefonátu v mene Iránu ospravedlnil za tragédiu, pri ktorej zahynulo 176 ľudí, a vyjadril sústrasť ukrajinskému národu a rodinám obetí z lietadla spoločnosti Ukraine International Airlines, zostreleného krátko po štarte z letiska v Teheráne. Iránsky prezident podľa Kyjeva dodal, že Irán uznáva, že tragédiu spôsobila chyba iránskeho vojenského personálu.

Ukrajinská hlava štátu iránskemu prezidentovi oznámila, že trvá na neodkladnom dokončení identifikácie ľudí, zahynuvších po zásahu lietadla Boeing-737 raketou zem-vzduch a žiada aj stíhanie zodpovedných osôb. Požiadal aj o prevoz telesných pozostatkov obetí na Ukrajinu.

Zelenskyj na sociálnej sieti napísal, že priznanie sa Iránu k zostreleniu ukrajinského lietadla je „krok správnym smerom“. Zdôraznil, že vinníci zodpovední za zostrelenie lietadla musia niesť zodpovednosť. Očakáva plnú právnu a technickú súčinnosť so zainteresovanými iránskymi orgánmi.

Plnú zodpovednosť za zostrelenie ukrajinského dopravného lietadla prevzal veliteľ vzdušných síl iránskych revolučných gárd brigádny generál Amír Alí Hádžízáde. Dodal, že sa podrobí akémukoľvek rozhodnutiu, ktoré v súvislosti s tým bude prijaté. Iránsky prezident Rúhání už vyjadril „hlbokú ľútosť“ nad zostrelením lietadla, pričom to označil za „obrovskú tragédiu a neodpustiteľnú chybu“.

Sústrasť pozostalým vyjadril aj ajatolláh Alí Chameneí, ktorý súčasne nariadil ozbrojeným silám svojej krajiny, aby dôsledne naprávali zistené nedostatky s cieľom predísť podobným chybám, aká sa stala v prípade neúmyselne zostreleného ukrajinského dopravného lietadla.