Úvod ZO ZAHRANIČIA Vinou pandémie zažije 60 miliónov ľudí extrémnu chudobu

Vinou pandémie zažije 60 miliónov ľudí extrémnu chudobu

Foto: archív

Prezident Svetovej banky David Malpass je presvedčený, že ekonomické dôsledky opatrení proti pandémii spôsobenej novým typom koronavírusu budú možno viditeľné až desať rokov. Prejavia sa pritom na životnej úrovni až niekoľkých miliárd ľudí. Vyše 60 miliónov sa ich podľa neho ocitne v extrémnej chudobe.

Svetová banka za extrémnu chudobu označuje to, keď má človek na deň menej ako 1,90 dolára. Podľa Malpassa možno pritom očakávať, že milióny ľudí budú mať na deň dokonca menej ako 1,25 dolára. Mimoriadne tvrdé sú nielen priame dôsledky, teda strata príjmu, ale aj sociálny vplyv, predovšetkým dôsledky na zdravie.

Ľudia v chudobných krajinách sú bez práce a nedokážu si ju zabezpečiť ani mimo oficiálnej ekonomiky. Svetová banka v tejto súvislosti vyzvala komerčné banky či dôchodkové fondy, aby chudobným krajinám odpustili časť dlhov.

Malpass vyhlásil, že Svetová banka už spustila núdzové programy pomoci v zhruba sto rozvojových krajinách a plánuje poskytnúť zvýhodnené pôžičky v sume presahujúcej päť miliárd dolárov. Aj keď opatrenia proti pandémii vyvolali ďalšie napätie a nerovnosť medzi ľudmi, podľa neho sa nakoniec podarí ťažkosti prekonať, pretože ľudia sa prispôsobia novým podmienkam.