Úvod Zaujímavé Virgin Galactic plánuje vysielať vesmírnych turistov z Talianska

Virgin Galactic plánuje vysielať vesmírnych turistov z Talianska

Foto: archív

Súkromná spoločnosť Virgin Galactic sa od roku 2004 venuje realizácii krátkych suborbitálnych letov v rámci vesmírnej turistiky. Teraz oficiálne oznámila uzatvorenie rámcovej dohody s najväčšími talianskymi vesmírnymi agentúrami, kde hodlá vybudovať kozmodrom pre komerčné kozmické lety.

Dohoda s poprednou talianskou súkromnou kozmickou spoločnosťou SITAEL, verejno-súkromnou firmou ALTEC, vlastnenou Talianskou vesmírnou agentúrou a Thales Alenia Space, obsahuje plán výstavby kozmodromu v provincii Grottaglie na juhu krajiny.

Firma plánuje ponúkať svoj raketoplán zákazníkom, ktorí chcú zažiť nulovú gravitáciu, alebo plánujú vykonávať experimenty v prostredí bez zemskej tiaže. Po prvom súkromnom raketopláne SpaceShipOne má Virgin Galactic aktuálne k dispozícii stroj VSS Unity – suborbitálne raketoplán poháňaný raketovým motorom.

Foto: archív

Stroj má za sebou prvé testy, počas ktorých sa dostal do výšky 35 kilometrov. Raketoplán má na niekoľko minút vynášať cestujúci do suborbitálneho priestoru a následne sa vracať späť na Zem. Na zozname čakateľov je už teraz 700 cestujúcich, ktorí túžia po neobvyklom zážitku. Jeden lístok pritom vyjde na štvrť milióna amerických dolárov, čo je asi 5,2 miliónov korún.

Virgin Galactic by mohla započať svoju prvú komerčnú službu pre turistov z vlastnej základne v Novom Mexiku. Štarty s cestujúcimi by mohli začať  počas nasledujúcich dvanástich mesiacov. „Od renesancie až po modernú vedu bolo Taliansko vždy prirodzeným domovom veľkých inovátorov a prelomových myšlienok, ktoré utvárali ľudskú skúsenosť,“ uviedol zakladateľ spoločnosti Virgin Group Richard Branson.