Úvod ZO ZAHRANIČIA Virológ straší: V Belgicku by kolektívna imunita bez očkovania stála 60.000 životov

Virológ straší: V Belgicku by kolektívna imunita bez očkovania stála 60.000 životov

Foto: archív

Belgicko bez očkovania proti chorobe COVID-19 môže dospieť ku kolektívnej imunite na nový typ koronavírusu za cenu okolo 60.000 obetí. Uviedla to belgická televízna stanica RTBF na základe rozhovoru s virológom a hovorcom medzifederálneho krízového centra pre COVID-19 Yvesom Van Laethemom.

RTBF upozornila, že podľa najnovších úradných údajov počet nových pozitívnych prípadov na vírusové ochorenie, ako aj s tým súvisiaci počet nových hospitalizácií badateľne klesá, avšak počet úmrtí stúpa, hoci „pomalším tempom“ ako v posledných dňoch a týždňoch. Yves Van Laethem pre RTBF uviedol, že vrchol krivky znázorňujúcej počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti bol zrejme prekonaný v utorok 10. novembra.

Podľa RTBF tento stav naznačujú aj celoeurópske zdravotné štatistiky, podľa ktorých najväčší prepad nárastu nových infekcií možno pozorovať v Belgicku (pokles o 53 percent pri dennom priemere 6700 nových prípadov), potom v Holandsku (-32 percent / 6200) a v Českej republike (-29 percent / 8300). Teda v krajinách, ktoré v posledných týždňoch zaviedli prísne obmedzenia každodenného života.

Belgický virológ privítal správu, že spoločnosti Pfizer a BioNTech majú pripravenú účinnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 a pripomenul, že Belgicko so svojim hustým zaľudnením a tretinou populácie v seniorskom veku by bez plošného očkovania získalo kolektívnu imunitu za cenu veľkých ľudských obetí a záťaže pre národný zdravotnícky systém.

„Ak by sme sa rozhodli pre kolektívnu imunite prirodzenou cestou, prišlo by k 60.000 úmrtiam,” opísal situáciu Van Laethem. Upozornil, že existujú silné predpoklady na to, že po súčasnej druhej vlne pandémie má belgická populácia 10- až 20-percentný podiel ľudí s protilátkami na COVID-19. Čo je stále málo, lebo na „skutočné zablokovanie vírusu“ treba mať 60 až 70 percent populácie s protilátkami.

„Kolektívna imunita príde pomocou vakcíny, odkázal virológ, zároveň však dodal, že nová vakcína „všetko nevyrieši“ a vírus SARS-CoV-2 ako taký nezmizne. Masové očkovanie však obyvateľstvu umožní rýchlejšie si vybudovať potrebnú kolektívnu imunitu a úspešne čeliť tomuto novému typu ochorenia.