Diplomati, kolegovia a príbuzní sa rozlúčili v západnej časti Moskvy so zosnulým Vitalijom Čurkinom, dlhoročným ruským veľvyslancom pri OSN, ktorý náhle zomrel v New Yorku iba deň pred svojimi 65. narodeninami. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ocenil na pohrebe Čurkina ako výnimočného profesionála a diplomata ľudu. Na rakve otvorenej do polovice bola položená ruská vlajka. Stála pri nej čestná stráž a obkolesovali ju vence. Rozlúčka sa konala v smútočnej kaplnke.
„Lúčime sa s naším priateľom, popredným diplomatom súčasnosti, človekom, ktorý vždy dosiahol maximálny možný výsledok, kamkoľvek ho vlasť poslala,“ povedal Lavrov pred pochovaním Čurkina na Trojekurovskom cintoríne na západnom okraji Moskvy. Na rakve bola vystavená medaila Rad odvahy, teda vysoké štátne vyznamenanie, ktoré Čurkinovi posmrtne udelil prezident Vladimir Putin.
Čurkin bol ruským veľvyslancom pri OSN od roku 2006. Bol najdlhšie slúžiacim veľvyslancom v Bezpečnostnej rade, ktorá je najvplyvnejším orgánom OSN. Takisto slúžil ako veľvyslanec v Kanade a Belgicku a na začiatku 90. rokov minulého storočia bol hovorcom ministerstva zahraničných vecí. BR OSN si v utorok uctila Čurkinovu pamiatku minútou ticha.
Vitalij Čurkin zomrel v pondelok v newyorskej nemocnici vo veku 64 rokov. Krátko predtým mu prišlo zle v jeho kancelárii v sídle OSN. Súdni lekári, ktorí vykonali pitvu, oznámili, že na určenie príčiny smrti je potrebné vykonať ďalšie histologické testy. Ruské i niektoré svetové médiá zverejnili špekulácie o tom, že ruský veľvyslanec mohol byť otrávený.
V predbežnej pitevnej správe sa totiž malo uvádzať, že patológovia našli Vitalijovi Čurkinovi v obličkách jed. Správu o tom priniesol ako prvý priniesol portál abs.cbn-tv.com. K správe sa mal dostať reportér LiveMonitor, podľa ktorého sa v nej píše, že “expertíza určila približný čas smrti na pondelok ráno, asi 10 hodín po požití podozrivého jedla.“
Mikroskopické nálezy boli podľa jeho svedectva nasledujúce: stredná nekróza pečene, vaskulárne prekrvenie pľúc pravdepodobne v dôsledku akútneho zlyhania srdca, nekróza všetkých vrstiev hrubého čreva, ale nijaký dôkaz o invazívnych bakteriálnych léziách. Boli tiež hlásené početné lézie nadobličiek.
Spravodajský portál pravda.ru uviedol, že Deljaginova smrť vyvoláva množstvo otáznikov. Hoci sa ako príčina jeho skonu najčastejšie spomína infarkt myokardu, v hre je aj toxikologická expertíza. Portál sa preto obrátil so žiadosťou o komentár na ruského znalca v odbore súdneho lekárstva Eduarda Tumanova.
Na otázku, prečo stále nejestvuje definitívna diagnóza na základe výsledkov americkej foréznej expertízy, E. Tumanov uviedol, že veľmi podrobné analýzy, ktoré americkí odborníci vykonávajú a práca s histologickým materiálom si vyžaduje dlhší čas. Podľa neho v prípade smrti ruského diplomata budú Američania určite veľmi dôslední a opatrní.
Portál pravda.ru tiež zaujímalo, či sa dokáže potvrdiť pri súdnych a lekárskych expertízach použitie jedu, alebo či existujú jedy, ktoré je problematické objaviť. Tumanov odpovedal, že mnoho závisí od druhu jedu. Niektoré špeciálne organické jedy sa ťažšie v tele identifikujú, databáza jedov je však pomerne široká, neustále sa dopĺňa a laboratórne vybavenie a metodika sú čoraz lepšie a dokonalejšie.
Vzťahy medzi Ruskom a USA prechádzajú ťažkým obdobím a v takejto situácii budú americkí odborníci ešte uvážlivejšie zvažovať slová oficiálneho vyhlásenia. Podľa Tumanova práve z pocitu zodpovednosti doteraz ešte neurčili príčinu smrti ruského diplomata.