Úvod ZO ZAHRANIČIA Víťaz volieb v Kosove sníva o veľkom Albánsku

Víťaz volieb v Kosove sníva o veľkom Albánsku

Predseda víťaznej strany predčasných kosovských volieb Albin Kurti presadzoval počas vojny v Kosove vyhnanie miestnych Srbov. (Foto: archív)

Predseda víťaznej strany kosovských predčasných volieb Albin Kurti sa nevzdáva myšlienky spojenia Kosova s Albánskom a vytvorenia veľkého Albánska. Vyplýva to z jeho vyjadrení v prvom rozhovore, ktorý po voľbách poskytol kosovskej televízii KTV. Prípadný vstup do EÚ by mu nestačil.

Nacionalistické ľavicové hnutie Sebaurčenie (Vetëvendosje) vyhralo voľby tesne pred ďalším opozičným zoskupením, Demokratickým zväzom Kosova bývalého premiéra Isu Mustafu. „Kosovo a Albánsko by sa mali zjednotiť v rámci federácie,“ vyhlásil Kurti v interview, ktoré poskytol nie pred kosovskou, ale albánskou vlajkou.

„Spoločný trh, spoločný občiansky register, spoločné vládne výbory pre zahraničnú politiku, to sú témy, o ktorých budeme rokovať s albánskym premiérom Edim Ramom,“ dodal. Zdôraznil pritom, že národné zjednotenie je „historický záujem Albáncov“. Tirana sa netají snahou vytvoriť veľké Albánsko zahŕňajúce všetky územia na Balkáne, kde žijú Albánci, čo ohrozuje aj Severné Macedónsko a Čiernu Horu. Srbsko už dlhšie varuje pred zmenou situácie na Balkáne.

Kurti kategoricky odmieta vo svojom budúcom kabinete zástupcov Srbskej kandidátky, hoci tá vo voľbách získala všetkých desať mandátov zaistených v 120-člennom Zhromaždení pre poslancov za srbskú menšinu. Keby to záviselo od neho, rád by zrušil aj špeciálny  súd, ktorý má mať na starosti zločiny príslušníkov UCK páchané na Srboch a ďalších menšinách. Nemyslí si totiž, že sa Kosovská oslobodzovacia armáda dopustila vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Pripúšťa však, že sa vojnových zločinov mohli dopustiť jednotlivci. Zrušenie špeciálneho súdu by však muselo schváliť 80 poslancov vrátane srbských, a to podľa neho nie je reálne. Albin Kurti bol počas vojny v Kosove študentským aktivistom a horlivo vystupoval za vyhnanie miestnych Srbov.