Úvod Politika Víťazom srbských prezidentských volieb je Aleksandar Vučič

Víťazom srbských prezidentských volieb je Aleksandar Vučič

Foto: archív

Srbsko zostane na európskej a reformačnej ceste, ale zároveň si uchová priateľské vzťahy s Ruskom i Čínou, vyhlásil víťaz srbských prezidentských volieb Aleksandar Vučič (47) v centrále svojej Srbskej pokrokovej strany. Vučič získal viac než 55 percent odovzdaných hlasov, čím predišiel druhému kolu volieb, ktoré by sa konalo 16. apríla. Volebná účasť podľa informácií SPS dosiahla 55,5 percenta.

Vučič oznámil, že vo funkcii premiéra zotrvá ďalšie dva mesiace, následne preberie prezidentský úrad. Vučič vyjadril „osobitnú vďaku“ nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, s ktorými sa počas uplynulého mesiaca stretol. Moskva prisľúbila Belehradu dodanie bojových stíhačiek, tankov a obrnených vozidiel.

Na druhom mieste skončil s výrazným odstupom liberál Saša Jankovič, ktorého na základe predbežných výsledkov podporilo 15 percent voličov. Tretie miesto obsadil so ziskom deviatich percent študent a politický aktivista Luka Maksimovič, ktorý sa kampane zúčastnil ako satirický kandidát. Súčasný srbský prezident Tomislav Nikolič sa mohol uchádzať o svoje druhé funkčné obdobie, rozhodol sa však v týchto voľbách už nekandidovať.

Vučič je srbským premiérom od roku 2014. Všeobecne sa očakáva, že svoje víťazstvo v prezidentských voľbách využije na obsadenie premiérskeho postu málo vplyvným nasledovníkom a vlastný prezidentský úrad transformuje na mocensky silnú pozíciu, v ktorej ho dlho nebude nikto ohrozovať.