Návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) je neodôvodnený. Obvinenia na jeho adresu nie sú podopreté relevantnými argumentmi, na mnohých miestach sú uvádzané zavádzajúce a nepravdivé skutočnosti a konštatovania, ktoré sú v rozpore s preukázateľnými údajmi. V schválenom stanovisku to konštatuje vláda. S návrhom opozície preto nesúhlasí a považuje ho za účelový.
Smeráci ministrovi veria
„Vláda SR považuje navyše mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR za zbytočnú a nezmyselnú, keďže v rovnakej veci NR SR rozhodovala v apríli 2017 a hlasovaním odmietla návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny,“ pripomína kabinet vo svojom stanovisku. To však nepodporili členovia kabinetu za SNS. Pred zasadnutím vlády to uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS), ktorá je zároveň poverená vedením ministerstva školstva.
„Dohodli sme sa, že sa zdržíme hlasovania,“ vysvetlila Matečná s tým, že nešlo o pokyn predsedu SNS Andreja Danka. Matečná zároveň nepotvrdila, že podobne budú konať aj poslanci strany v parlamente. „Neviem, aký je postoj poslaneckého klubu, keďže nie som v poslaneckom klube SNS,“ dodala.
Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) nie je dôvod, aby Richter nemal ich dôveru. „Ja to vnímam tak, že v tejto veci sa pred nejakým časom vyjadroval už aj parlament a vyslovil mu dôveru, takže nemám pocit, že sa objavili nejaké skutočnosti,“ doplnil. K postoju ministrov za SNS sa Žiga nechcel vyjadrovať. „Nebudem to komentovať,“ povedal.
„Podstata je, aby minister nebol odvolaný hlasmi koaličných poslancov,” myslí si Marek Maďarič.
“Tam sa, povedal by som, lámu ľady ohľadom koalície,“ dodal na margo postoja SNS k Richterovi minister kultúry a jeho stranícky kolega. „Myslím si, že aj v minulosti to bolo, keď sa koaličné strany v nejakých prípadoch zdržali takéhoto hlasovania, alebo sa ho nezúčastnili,“ podotkol.
Kameň úrazu: Čistý deň
O návrhu na odvolanie ministra práce bude parlament rokovať vo štvrtok (7. 9.) popoludní. Dôvodom je kauza resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, pri ktorej Richter podľa opozície zlyhal. Výhrady proti jeho pôsobeniu má aj koaličná SNS.
Jedným z dôvodov odvolania má byť aj „netransparentné a korupčné správanie“. Podľa vládneho kabinetu však ministerstvo práce v prípade Čistý deň postupovalo maximálne transparentne. Opakovane poskytlo maximálnu súčinnosť Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny aj Výboru NR SR pre sociálne veci pri výkone poslaneckých prieskumov a minister o postupe rezortu informoval aj verejnosť.
„Za absolútne nepreukázané považuje vláda SR obvinenie ministra Richtera z korupčného správania, keďže ani v prípade RS Čistý deň, ani v nijakých iných prípadoch počas celého svojho pôsobenia minister práce, sociálnych vecí a rodiny nebol podozrivý z uplatňovania korupčných spôsobov,“ zdôrazňuje kabinet s tým, že odôvodnenie návrhu na odvolanie neuvádza nijaké fakty o korupčnom správaní Richtera.
Zároveň pripomína, že ministerstvo práce preukázateľne postupovalo v zmysle verejného prísľubu ministra a venovalo zariadeniu Čistý deň nadštandardnú pozornosť. Na základe nových skutočností, vyplývajúcich z vlastnej kontrolnej činnosti aj nových zistení orgánov činných trestnom konaní sa nakoniec rozhodlo zrušiť akreditáciu tomuto zariadeniu. „Ministerstvo pritom konalo bezodkladne a urýchlene zareagovalo na nové skutočnosti, ktoré majú zásadný charakter podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele,“ konštatuje vláda.
Pôsobenie Richtera na poste ministra práce podľa kabinetu charakterizuje sústavné vylepšovanie systému sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Vláda tiež pripomína jeho výsledky ako výrazný pokles počtu ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi, či nezamestnanosti na historicky najnižšiu úroveň. „Takýto prístup svedčí o vysokej kompetentnosti ministra pri vedení rezortu,“ dodáva kabinet vo svojom stanovisku.