Úvod Politika Vláda sľubuje 100 000 nových pracovných miest

Vláda sľubuje 100 000 nových pracovných miest

Foto: SITA/Marko Erd

Žijeme v čase narastajúcich bezpečnostných rizík, masovej migrácie a ekonomických turbulencií, preto bolo dôležité čo najskôr vytvoriť stabilnú vládu postavenú na zodpovednosti za Slovensko. V pléne Národnej rady SR to vyhlásil vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý za vládny kabinet plénu predstavil Programové vyhlásenie vlády SR (PVV) a požiadal poslancov o vyslovenie dôvery vláde. Pellegrini zastúpil premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý je hospitalizovaný.

„Bolo dôležité vytvoriť vládu, ktorej členovia uprednostnia budúcnosť našej krajiny pred svojimi politickými zásadami a malichernými hádkami. Predstavitelia stabilných a štandardných strán si boli vedomí, že iba vyspelosť politiky dokáže spojiť pravicové strany s ľavicovými či strany orientované na národnostne orientovaného voliča. Je to vláda jedinečnej a historickej štátotvornej dohody,“ povedal Pellegrini s dôvetkom, že tento kabinet bol jediným možným vyústením výsledkov marcových parlamentných volieb.
Completi calcio e maglie calcio ufficiali club e nazionali

PVV kladie dôraz na štyri prierezové politiky, ktorými bude boj s nezamestnanosťou, oblasť prekonávania regionálnych rozdielov, zužovanie priestoru na korupciu a tzv. politika funkčného štátu. „Je to predovšetkým oblasť boja s nezamestnanosťou, kde sú ambiciózne ciele, ktoré si osvojila nová vládna koalícia. Je cieľ vytvoriť 100 000 nových pracovných miest a dostať sa pod 10 percent s mierou nezamestnanosti.

Tieto ciele sú na jednej strane ambiciózne, na druhej strane sú absolútne reálne. Vítam aj to, že sme sa dohodli pritvrdiť podmienky voči tým, ktorí nemajú záujem pracovať, vyhýbajú sa možnosti nájsť si prácu a spoliehajú sa na sociálny systém nášho štátu,“ priblížil premiér minulý týždeň.

Andrej Danko. (Foto: archív)
Andrej Danko. (Foto: archív)

Druhá prierezová politika je podľa neho oblasť regionálnych rozdielov. „Platí, že budeme naďalej realizovať zákon o najmenej rozvinutých okresoch, ktorý bol prijatý s účinnosťou od 1. novembra 2015. Máme naplánovaných päť výjazdových rokovaní vlády do polovice augusta 2016, kedy chceme schváliť zostávajúcich 11 akčných plánov pre najmenej rozvinuté okresy. Je dohoda koaličných partnerov, že budeme pokračovať v rozširovaní pôsobnosti tohto zákona aj na ďalšie okresy,“ oznámil.

Treťou prierezovou politikou je ďalšie zužovanie priestoru na korupčné a netransparentné správanie. „Máme záujem pristúpiť k prijatiu ešte účinnejšieho protischránkového zákona. Ďalej sme sa zaviazali, že celú iniciatívu Právny štát (Rule of Law), ktorá bola prednesená vo vzťahu k vláde SR zamestnávateľmi, pretavujeme do PVV, vrátane akčného plánu. Chceme dôsledne uplatňovať princípy otvoreného vládnutia – vláda bude ešte viac otvorená verejnej kontrole a prístupu k informáciám,“ avizoval Fico.

Štvrtou oblasťou je funkčný štát. „Tu sme sa venovali predovšetkým školstvu a zdravotníctvu, keďže nadväzujem na vynikajúce ekonomické a finančné výsledky tejto krajiny, môžem oznámiť, že máme ambíciu dať do slovenského školstva v priebehu rokov 2016 až 2020 o dve miliardy eur kumulatívne viac,“ informoval premiér.

Po Pellegriniho vystúpení predseda NR SR Andrej Danko schôdzu prerušil. PVV teraz pôjde do jednotlivých parlamentných výborov, ktoré o ňom budú rokovať.

Peter Pellegrini. (Foto: archív)
Peter Pellegrini. (Foto: archív)

We are a professional cheap jerseys online store which is supplying you with the best NBA jerseys at cheap prices for all the seasons!