Úvod Z DOMOVA Vláda sprísnila opatrenia: ľuďom hrozia pokuty až 5000 eur, mobilní operátori môžu...

Vláda sprísnila opatrenia: ľuďom hrozia pokuty až 5000 eur, mobilní operátori môžu sledovať ich pohyb

Igor Matovič. (Foto: archív)

Zasielanie telefónnych čísiel operátormi Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a tiež sprísnenie pokút za nedodržanie nariadenej izolácie či karantény je bližšie k realite. Vláda Igora Matoviča totiž odobrila návrh novely zákona o elektronických komunikáciách a ďalších právnych noriem. Ministri k novelám schválili aj návrh na skrátené legislatívne konanie, parlamentným rokovaním tak prejde v zrýchlenom režime.

Vládou schválený materiál umožňuje ÚVZ žiadať od operátorov telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Operátori majú pre tento účel dostať právo na nevyhnutný čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov aj bez ich súhlasu.

Tí majú zároveň prostredníctvom SMS správ informovať svojich zákazníkov v zahraničí o epidemiologickej situácii a ich povinnostiach v súvislosti s pandémiou po príchode späť na Slovensko.

Novelou sa má tiež stanoviť nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení pri príchode z krajiny, ktorá nie je označená ako bezpečná s pokutou v maximálnej výške 5.000 eur.

Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh predkladal, tvrdí, že ÚVZ nebude dostávať na základe tejto legislatívy nijaké osobné údaje. Hovorí, že od operátorov dostane iba zoznam telefónnych čísel účastníkov, ktorí navštívili rizikovejšie krajiny.

Tento zoznam dodatočne porovná so zoznamom telefónnych čísel účastníkov, ktorí sa po návrate na Slovensko podľa pokynov nahlásia regionálnym úradom verejného zdravotníctva a identifikuje tak osoby, ktoré si po návrate do krajiny svoju nahlasovaciu povinnosť nesplnia.

Ministerstvo dopravy predložený návrh novely zákona o elektronických komunikáciách odôvodňuje hlavným rizikom šírenia nákazy nového koronavírusu, ktorým je okrem komunitného šírenia import ochorenia zo zahraničia. Predmetom návrhu zákona je podľa ministerstva úprava umožňujúca rýchlu identifikáciunositeľov nákazy a kontrolu dodržiavania opatrení.