Úvod Politika Vláda SR: Do piatich rokov prijmeme registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia

Vláda SR: Do piatich rokov prijmeme registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia

Foto: archív

Podľa informácií denníka SME členovia vládneho kabinetu Petra Pellegriniho na svojom zasadnutí prijali väčšinu z takmer dvoch stoviek odporúčaní Organizácie spojených národov na zlepšenie ochrany ľudských práv, medzi ktorými sú aj práva komunity LGBTI. Vláda prijatím odporúčaní OSN vrátane tých, ktoré sa týkajú zavedenia registrovaných partnerstiev pre LGBTI osoby, vyslala signál, že do piatich rokov je pripravená zaviesť registrované partnerstvá LGBTI ľudí, napísal denník.

LGBTI požiadavky sa týkajú desiatich zo 195 odporúčaní. Vláda odmietla iba zavedenie manželstiev pre páry rovnakého pohlavia, keďže by to odporovalo Ústave SR. Podľa dostupných informácií sa však kabinet zaviazal, že do ďalšieho periodického hodnotenia, ktoré bude o päť rokov, Slovensko registrované partnerstvá zlegalizuje.

Gestorom je podľa dokumentov rezort spravodlivosti. Podľa vyjadrenia hovorkyne Zuzany Drobovej pre denník SME však ministerstvo dáva od požiadaviek LGBTI ruky preč. Drobová totiž uviedla, že ministerstvo nič legislatívne nechystá a nič s tým gestorsky nemá.

Rezort spravodlivosti odporučil obrátiť sa na predkladateľa materiálu, ktorým je ministerstvo zahraničných vecí. Šéf tlačového odboru Juraj Tomaga vysvetlil, že sa treba obrátiť na ministerstvo spravodlivosti. Napriek tomu, že ministerstvá sa verejne od LGBTI agendy dištancujú, vláda schválila záväzok voči OSN prijať registrované partnerstvá.