Úvod ZO ZAHRANIČIA Vladimir Putin a Si Ťin-pching v Kremli deklarovali “bezhraničné priateľstvo” medzi Ruskom...

Vladimir Putin a Si Ťin-pching v Kremli deklarovali “bezhraničné priateľstvo” medzi Ruskom a Čínou

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching sa stretli na neformálnych rozhovoroch v Moskve. Čínsky prezident nazval Putina pri zvítaní svojím „drahým priateľom“ a Putin mu toto oslovenie opätoval.

„Čína urobila v uplynulých rokoch kolosálny skok vpred,“ povedal Putin na stretnutí Simu. „Na celom svete to vzbudzuje záujem, ale, žiaľ, aj závisť,“ pokračoval Putin. Ako ďalej uviedol, Rusko a Čína majú „mnoho spoločných záujmov a cieľov“.

Ruská strana sa podľa neho oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine. „Viete, že sme vždy pripravení na rokovania. Diskutovať budeme o všetkých týchto otázkach vrátane vašich návrhov,“ povedal Putin.

Čínsky líder je podľa vlastných slov presvedčený, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách podporia Putina. „Vďaka vášmu vedeniu zaznamenalo Rusko výrazný pokrok smerom k prosperite. Som si istý, že občania Ruska vás vo vašom dobrom úsilí rozhodne podporia,“ povedal Si. Rozhovor medzi ruským a čínskym lídrom v Kremli trval štyri a pol hodiny.

Obe krajiny označili Siho trojdňovú návštevu Ruska za príležitosť prehĺbiť svoje „bezhraničné priateľstvo”. Pre Čínu je partnerstvo s Ruskom dôležité z dôvodu spoľahlivých dodávok nerastných surovín, ako aj v súvislosti so súperením s USA na svetovej scéne. V Ománskom zálive napríklad minulý týždeň usporiadali spoločné námorné cvičenia, ku ktorým sa pripojil aj Irán.