Úvod ZO ZAHRANIČIA Vladimir Putin oficiálne vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za štátne územie Ruskej federácie

Vladimir Putin oficiálne vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za štátne územie Ruskej federácie

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin oficiálne vyhlásil doterajšie štyri ukrajinské oblasti za štátne územie Ruskej federácie. Pripojenie Doneckej ľudovej republiky (DĽR), Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) a Záporožskej a Chersonskej oblasti sa udialo po tamojších referendách, ktoré sa konali od 23. do 27. septembra. Pripojené časti tvorili asi 15 percent ukrajinského územia.

Predstavitelia samospráv oblastí po sčítaní hlasov uviedli, že ich obyvatelia v plebiscitoch rozhodli o pripojení k Rusku a oficiálne o to požiadali Moskvu. Putin následne podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. Nezávislosť DĽR a LĽR uznal tesne pred začiatkom vojenskej operácie na Ukrajine 24. februára.

Prezident Ruska vo svojom prejave tiež povedal, že obyvatelia Donbasu boli od roku 2014 obeťami nehumánnych teroristických útokov zo strany režimu v Kyjeve. Putin vyhlásil ruských vojakov, ktorí padli v bojoch počas špeciálnej operácie na Ukrajine za hrdinov a na ich počesť požiadal o minútu ticha. Zmluvy o pripojení DĽR, LĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti prezident podpísal počas slávnostnej ceremónie v Kremli.