Úvod Z DOMOVA Vládnych politikov musíme zaočkovať ako prvých, odznelo na protimatovičovskom proteste

Vládnych politikov musíme zaočkovať ako prvých, odznelo na protimatovičovskom proteste

Foto: Pavel Kapusta

V Bratislave na Námestí slobody pred Úradom vlády SR sa konal ďalší z protivládnych protestov. Asi 1500 ľudí prišlo vyjadriť svoju nevôľu s pokračujúcimi nezmyselnými opatreniami Matovičovho kabinetu proti šíreniu koronavírusu, ktoré majú čoraz horší dopad na obyvateľstvo, ako aj s aktuálnymi antisociálnymi krokmi vládnej koalície.

Približne hodinový míting moderoval organizátor akcie, exposlanec NR SR Peter Marček spolu s občianskym aktivistom a majiteľom bratislavského Rádia SiTy Rastislavom T. Lehotským. Na improvizovanej tribúne sa vystriedalo niekoľko rečníkov z radov aktivistov i politikov.

Medzi nimi vojenský pilot, bývalý poslanec FZ ČSFR, a niekdajší zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Švec, predseda Zväzu vyslúžilých vojakov generála Milana Rastislava Štefánika SR a člen SNS Ľubomír Krampl, či hudobník a exposlanec FZ ČSFR Stanislav Pánis.

“Slovensko čarovné, hrdé, mám ťa rád, vagabundi, psychopati nesmú riadiť tento štát!” zarýmoval na úvod svojho vstupu aktivista Marek Šoun. Okrem iného povedal, že premiér Igor Matovič nesie trestnoprávnu zdpovednosť za viaceré svoje kroky, najmä neodôvodnené vyhlásenie núdzového stavu a nezmyselné testovanie občanov spojené s obmedzovaním osobných slobôd tých, čo testovanie odmietli.

Takisto vyjadril presvedčenie, že počas ďalšieho plánovanovaného protestu v sobotu 12. decembra vyjde do ulíc minimálne 5 percent obvyvateľstva SR, čo položí súčasnú vládu. “Matovič dočasne, Slovensko naveky!” zvolal na záver vystúpenia Šoun.

Aktivista a člen Predsedníctva ÚV KSS Jalal Suleiman upozornil na frontálny útok na jeden z pilierov našej štátnosti – Ústavu SR. Vyzval na vytvorenie Národného frontu, ktorý cez centrálne riadenú ekonomiku bude môcť riešiť základné problémy a potreby občanov. “Nám Haščák nestačí, my chceme strategické podniky späť do rúk štátu!” reagoval na zatknutie šéfa finančnej skupiny Penta.

Pripravované deformácie Ústavy SR spomenul aj Rastislav T. Lehotský. Ako povedal, nedávno sa zhováral s ústavným právnikom Jánom Drgoncom, ktorý je jedným zo spoluautorov slovenskej ústavy.

Na otázku, čo môžu urobiť občania proti politikom, ktorí si uzurpovali ústavnú väčšinu v NR SR, Drgonec odpovedal, že dnes si môžu “iba pískať”. “Tak si zapískajme!” vyzval zhromaždených, ktorí odpovedali dlhým protestným piskotom.

Foto: Pavel Kapusta

Najväčší aplauz zožal český aktivista Pavel Zítko. Vyjadril podporu Slovákom v ich súčasnom boji za slobodu a ľudské práva a podotkol, že v Česku sa dnes deje to isté. Priblížil úlohu tzv. Anjelskej výzvy a Anjelských hliadok, ktoré majú za cieľ dohliadnuť, aby sa vakcínou proti koronavírusu zaočkovali ako prví členovia vlády a parlamentu.

“Som rád, že sa dali dokopy ľudia, ktorí sú ochotní poskytnúť očkovací servis v prvom rade pre vládu a poslancov,” povedal Zítko. “Ak budú českí poslanci hlasovať za pokračovanie núdzového stavu, budeme trvať na tom, aby sa pred kamerami dali manifestačne dobrovoľne zaočkovať vakcínami Pfizer a AstraZeneca.

Je to dobrý príklad aj pre Slovensko a jeho vládnych politikov – čo je dobré pre národ, musí byť predsa skvelé aj pre nich. V parlamente je ich veľa pokope a nedodržiavajú dvojmetrové rozostupy. Sú preto najohrozenejší druh a potrebné, aby sme ich ochránili vrátane ich rodín!” pokračoval v ironickom duchu český aktivista, za čo zožal veľký aplauz.

Podľa neho sa musí ako prvý zaočkovať predseda vlády, pretože má ísť príkladom. Ako dodal, je výhovorka, že ako “kapitán” by mal ísť na očkovanie ako posledný. “Takže nie, že Matovič, Remišová a ďalší nakoniec a Čaputová vôbec – kapitán má ísť vždy príkladom a ide ako prvý!“

Moderátor Peter Marček pripomenul blížiaci sa bratislavský protest 12. decembra, ktorý sa začne netradične ráno o 8. hodine, bude kontinuálne prebiehať celý deň a skončí sa večer o 20. hodine. Na protest podľa Marčeka prídu rečniť aj predstavitelia Smeru-SD, ĽSNS a SNS. “Európa sa prebúdza, veľké protesty sa dejú po celej Európe a Slovensko sa tiež pridáva,” povedal Marček.

Lehotský ho doplnil, že verejnoprávna RTVS je zo zákona povinná vysielať diskusné štúdiá a živé prenosy k súčasnej situácii a mala by tak začať robiť už od 12. novembra. Najaktuálnejšou občianskou požiadavkou je podľa neho okamžité zrušenie neodôvodnene predĺženého núdzového stavu.

“Keď nebudeme spolu, tí druhí budú silnejší. Keď my, čo sa zhodneme na spoločnom nepriateľovi, nebudeme priatelia, tak onedlho už nebudeme ani Slováci,” apeloval na jednotu v postupe proti Matovičovej vláde Lehotský. “Takže zobuďme sa, máme ústavné právo na zhromažďovanie a vyjadrovanie svojich názorov,” doplnil, na čo mu ľudia odpovedali skandovaním “Dosť bolo Matoviča!”.