Úvod ZO ZAHRANIČIA Vlani sa cez Lamanšský prieliv dostalo na britské ostrovy vyše 28.000 ľudí

Vlani sa cez Lamanšský prieliv dostalo na britské ostrovy vyše 28.000 ľudí

Foto: archív

V roku 2021 sa cez Lamanšský prieliv do Británie preplavilo na malých plavidlách viac než 28.300 ľudí, čo je trikrát viac ako za rok 2020. Ľudia sa budú pokúšať preplaviť z Francúzska do Británie aj v roku 2022 a mnohí sa utopia, ak bude britská vláda naďalej presadzovať svoju „nebezpečnú a bezcitnú migračnú politiku,“ varovala britská humanitárna organizácia Refugee Action.

Napriek medzinárodnému úsiliu na francúzskej strane Calaiskej úžiny naďalej pôsobia gangy prevádzačov, ktorí si od zúfalých ľudí účtujú tisíce libier za miesto vo vratkých nafukovacích člnoch. V niektorých prípadoch na tieto plavidlá natlačia až 50 osôb.

„Ľudia sa budú aj naďalej pokúšať preplaviť sa cez Lamanšský prieliv na chatrných člnoch a pašeráci na nich budú naďalej zarábať, pokiaľ vláda utečencom neposkytne viac možností, ako požiadať o azyl v Británii,” povedal šéf Refugee Action Tim Naor Hilton.

Dôsledkom doterajšej migračnej politiky Spojeného kráľovstva je podľa Tima Naora Hiltona aj tragédia z vlaňajšieho novembra, keď pri prevrátení člna s migrantmi neďaleko britského pobrežia zahynulo 27 ľudí.

Francúzsky premiér Jean Castex odmietol vlani v decembri návrh svojho britského kolegu Borisa Johnsona na spoločné hliadky s cieľom vyriešiť migračnú krízu v Lamanšskom prielive. Francúzsko by podľa neho nemohlo súhlasiť, aby na jeho území hliadkovali britskí policajti alebo vojaci.

Johnson okrem toho žiadal dohodu s Francúzskom o navracaní migrantov. Francúzsko zasa navrhuje dohodu Európskej únie s britskou stranou, ktorá by viedla k rozdeleniu úloh medzi Spojeným kráľovstvom a ostatnými krajinami v oblasti Lamanšského prielivu. Podľa Paríža musia byť vytvorené legálne migračné cesty do Británie pre žiadateľov o azyl.