Úvod Spoločnosť Vlhová so Shiffrinovou ovládli obrovský slalom v Maribore

Vlhová so Shiffrinovou ovládli obrovský slalom v Maribore

Foto: archív

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová spoločne s Američankou Mikaelou Shiffrinovou zvíťazili v obrovskom slalome Svetového pohára v Maribore. Obe zjazdárky dosiahli v súčte oboch kôl rovnaký čas 2:31,31 minúty, tretie miesto obsadila s odstupom 93 stotín sekundy Nórka Ragnhild Mowinckelová. Dvadsaťtriročná Vlhová dosiahla svoje druhé víťazstvo v obrovskom slalome v kariére, premiérovo triumfovala na konci minulého roka v Semmeringu.

Celkovo zvíťazila ôsmykrát na podujatí SP. V tejto sezóne sa už po jubilejný desiaty raz umiestnila na pódiu, v piatich plných ročníkoch seriálu skončila v najlepšej trojke 22-krát. „S Mikaelou po celú sezónu zvádzame niekedy aj veľmi tesné súboje a dnes sme si to prvé miesto podelili. Je to výborné pre nás obe, ja sa z toho veľmi teším,“ uviedla Vlhová v prvej reakcii.

Líderka celkového poradia SP Shiffrinová sa na najvyšší stupienok postavila 55-krát, čím vyrovnala Švajčiarku Vreni Schneiderovú, s ktorou je na treťom mieste v historickej tabuľke SP žien. Viac triumfov majú na konte len ďalšia Američanka Lindsey Vonnová (82) a Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (62). Vlhová je za Shiffrinovou na druhom mieste priebežného poradia, v hodnotení disciplíny sa posunula na tretiu priečku.

Slovenská lyžiarka figurovala po 1. kole na druhej pozícii. Za vedúcou Shiffrinovou zaostala o 48 stotín sekundy. Preteky v Slovinsku poznamenal dážď, no renkingovo najlepšie lyžiarky v tejto disciplíne ešte súťažili na pevnej trati. Z elitnej žrebovanej sedmičky nezvládli ľadové nástrahy Federica Brignoneová ani Viktoria Rebensburgová, čas na porovnanie opäť stanovila čistou jazdou suverénna víťazka predchádzajúceho „obráku“ Shiffrinová.

Foto: archív

Vlhová so štartovým číslom 7 sa v úvode držala na jej úrovni, za druhým medzičasom však prešla niektoré bránky o čosi širšie a to ju stálo odstup, ktorý v závere skresala pod polsekundy. Okrem nej sa k Američanke ako-tak priblížila jedine Tessa Worleyová, všetky ďalšie pretekárky nabrali viac než sekundové manko. V druhom kole predviedla Vlhová najlepšiu jazdu, Shiffrinová štvrtú, čo v konečnom súčte znamenalo rovnaký čas a spoločný triumf dvoch veľkých rivaliek v tejto sezóne.

„Vedela som, že som v prvom kole urobila chybu. V druhom kole som nemala čo stratiť, chcela som veľa riskovať, urobila som chybu v dolnej strmej pasáži, ináč to však bola perfektná jazda,“ dodala Slovenka. Jej americká súperka mala ešte na poslednom medzičase značný náskok, no stratila ho v závere. „Videla som Petrinu jazdu a bolo mi jasné, že musím ísť agresívne a riskovať,“ uviedla Shiffrinová.