Úvod Veda & Tech Vo Francúzsku stavajú prvý hyperloop v Európe

Vo Francúzsku stavajú prvý hyperloop v Európe

Foto: archív

Kalifornská firma Hyperloop Transportation Technologies (HTT) začala vo francúzskom Toulouse stavať prvý hyperloop na starom kontinente. Skúšobnú verziu prepravy rýchlosťou tisíc kilometrov za hodinu na trati dlhej 320 metrov spustia v tomto roku. Prvé časti tunela už doviezli do Francúzska.

Každá z rúr s priemerom štyri metre váži 65 ton, meria 40 metrov a do Toulouse ich priviezli špeciálne kamióny. Testovacia trať bude stáť v areáli bývalej vojenskej základne neďaleko letiska v Toulouse. V druhej fáze vznikne trať dlhá jeden kilometer, stojaca na vyvýšených pilieroch. Dokončiť by ju mali v roku 2019.

Foto: archív

Spoločnosť HTT rozbehla projekty už v deviatich krajinách sveta, napríklad v USA, Južnej Kórei alebo Indii. Uvažuje aj o hyperloopovom spojení Bratislavy s Brnom, Budapešťou a Viedňou. Koncept hyperloopu predstavil v roku 2013 riaditeľ firiem SpaceX a Tesla Elon Musk. HTT je pritom jedna z mála firiem, ktorá hyperloop nevyvíja na základe Muskovho dizajnu.

Na svete zatiaľ existujú len dve trate, obe v USA. Jedna spoločnosti Virgin Hyperloop One v púšti severne od Las Vegas, druhá z dielne Elona Muska pri centrále SpaceX v Kalifornii. Technológia je založená na princípe vlakovej kabíny, prepravujúcej sa rýchlosťou zvuku vo vzduchotesnej rúre pomocou výkonných elektromagnetov.

Foto: archív