Úvod Politika Vo Francúzsku stúpa záujem o strelné zbrane

Vo Francúzsku stúpa záujem o strelné zbrane

Foto: archív

Niekoľko šokujúcich teroristických útokov vo Francúzsku priviedlo mnohých miestnych obyvateľov k snahe zaobstarať si na vlastnú obranu strelnú zbraň. Počet ľudí, ktorí sa za posledných päť rokov zaregistrovali v streleckých kluboch, aby sa naučili strieľať, stúpol o 38 percent.

Záujem o vlastníctvo zbrane ešte viac vzrástol po útokoch na redakciu parížskeho satirického časopisu Charlie Hebdo či klub Bataclan, ale aj po letnom masakri v Nice. Pritom na rozdiel od Spojených štátov bolo v minulosti pre Francúzov byť ozbrojený skôr tabu.

Dnes je v streleckých kluboch zaregistrovaných vyše 200-tisíc ľudí a počet legálne vlastnených zbraní v celej krajine stúpol na 4,4 milióna. Vzhľadom na počet obyvateľov to však stále nie je veľa, okrem toho časť z nich predstavujú aj príslušníci bezpečnostných zložiek.

Teroristické útoky menia aj dávno zabehnuté pravidlá. Francúzska vláda nedávno povolila policajtom nosiť zbraň mimo služby, aby mohli v prípade potreby okamžite zasiahnuť. Ministerstvo vnútra okrem toho upozorňuje, že vo Francúzsku je veľké množstvo nelegálne držaných zbraní, ktorými disponujú nielen zločinecké gangy, ale aj rôzni radikáli.