Úvod Spoločnosť Vo Francúzsku zakázali prezentáciu vychudnutých modeliek

Vo Francúzsku zakázali prezentáciu vychudnutých modeliek

Foto: archív

Vo Francúzsku vstúpil do platnosti zákon, zakazujúci prezentáciu nezdravo chudých módnych modeliek. Tie budú odteraz potrebovať lekárske potvrdenie o celkovom fyzickom zdraví so špeciálnym dôrazom na index telesnej hmotnosti (BMI).

Francúzske ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že cieľom tohto opatrenia je boj proti poruchám príjmu potravy a nedosiahnuteľným ideálom krásy. Predchádzajúca verzia návrhu tejto legislatívy požadovala pre modelky minimálny BMI, čo vyvolalo v krajine módy protesty modelingových agentúr.

Finálna verzia návrhu, ktorú parlament podporil v roku 2015, však umožňuje lekárom rozhodnúť, či nie je konkrétna modelka príliš chudá na verejnú prezentáciu, berúc do úvahy jej hmotnosť, vek a tvar tela. Zamestnávateľom, ktorí zákon porušia, bude hroziť pokuta do 75-tisíc eur a maximálne šesťmesačné väzenie.

Od októbra začne platiť i nariadenie, podľa ktorého budú musieť byť digitálne alebo inak upravené fotografie modeliek označené výrazom „photographie retouchée“ (retušovaná snímka). „Vystavovanie mladých ľudí normatívnym a nerealistickým záberom tiel vedie k pocitu sebapodceňovania a nízkej sebaúcte, čo môže mať vplyv na ich nezdravé stravovacie návyky,“ tvrdí francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraineová.

Podobné opatrenia zaviedli už aj iné krajiny vrátane Izraela, Španielska či Talianska. Anorexiou v súčasnosti trpí 30-tisíc až 40-tisíc obyvateľov Francúzska, z čoho až 90 percent tvoria ženy.

Foto: archív
Foto: archív