Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo švédskom Malmö spálili Korán. V meste vypukli nepokoje

Vo švédskom Malmö spálili Korán. V meste vypukli nepokoje

Foto: archív

Vo švédskom meste Malmö vypukli nepokoje po tom, čo tam krajne pravicoví aktivisti spálili Korán. Aktivisti spálili svätú knihu islamu v blízkosti štvrte obývanej prevažne migrantmi. Akciu si nakrútili na video a zverejnili na internete.

V reakcii na to sa v meste zhromaždilo minimálne 300 ľudí. Výtržníci zakladali ohne a hádzali rôzne predmety na policajné a záchranné zložky, pričom ľahko zranili niekoľkých policajtov. Bezpečnostné zložky zadržali 15 osôb. Polícia neskôr zadržala troch ľudí pre podozrenie z podnecovania nenávisti voči etnickej skupine.

V krajine, mimoriadne ústretovej k migrantom akejkoľvej národnosti i vierovyznania, naberajú protiimigračné nálady na sile. V roku 2015 prišlo do Švédska najviac utečencov na počet obyvateľov v Európe.

Politika otvorených dverí sa nestretáva s nadšením všetkých pôvodných obyvateľov a čoraz viac ich volá po úplnom uzatvorení krajiny pred migrantmi. Stúpajúci počet trestných činov Švédi často spájajú práve s veľkým počtom prisťahovalcov v krajine.