Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo Švédsku žije Anti-Greta. Volá sa Izabella

Vo Švédsku žije Anti-Greta. Volá sa Izabella

Izabella Nilsson Jarvandiová. (Foto: archív)

Vo Švédsku žije mladá aktivistka nesúhlasiaca s Gretou Thunbergovou. Jej meno je Izabella Nilsson Jarvandiová, takisto má šestnásť rokov a na internete ju volajú Anti-Greta. Hoci sa nezameriava priamo na témy životného prostredia, analógia s jej svetoznámou krajankou je viac ako zrejmá.

Obe sa narodili v rovnakom čase v rovnakej krajine a v ranom veku sa začali občiansky angažovať. Izabella vystupuje proti globalizmu, propagácii LGBTI v školách, za ochranu tradičných rodinných hodnôt a bojuje proti nelegálnym migrantom.

„Jarvandiová sa narodila v novembri 2003 vo švédskom Göteborgu. Jej matka je Švédka a otec Iránčan. Vyrástla v takzvanom gete, kde na vlastnej koži zažila, kam môže viesť nekontrolovaná imigrácia. V škole čelila konfliktom pre svoj pôvod,“ uviedol portál ecology.md.

Na základe životných skúseností, ktoré formovali jej svetonázor, začala verejne prezentovať svoje postoje. Švédska verejnosť si ju prvýkrát všimla v decembri 2018, keď vystúpila na námestí Mynttorget v Göteborgu. Izabella  nesúhlasí s podpísaním globálnej dohody o migrácii. Hovorí, že časť migrantov vo Švédsku tvoria násilné kriminálne skupiny a mnohí z nich by mali byť vyhostení z krajiny.

„Hľadám pravdu a spravodlivosť pre svoje milované Švédsko. Sme synovia a dcéry Vikingov a jedného dňa vstaneme. Som si istá, že bohovia nás sledujú a prísne potrestajú zradcov,“ uviedla Izabella v jednom z vyhlásení.

“Kým Greta po samite OSN získala popularitu, uznanie celebrít a celosvetovú podporu, vo svete médií hlavného prúdu Izabellu takmer nepoznajú. Možno to bude tým, že Greta je nástrojom propagandy a Izabella je jej prekážkou,“ píše sa v jednom zo statusov na sociálnej sieti VKontakte.

Izabella a Greta. Dve 16-ročné Švédky, dva rôzne svety. (Fotomontáž: archív)