Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo svete pribúdajú prípady rakoviny u mladších ľudí. Od roku 1990 vzrástli...

Vo svete pribúdajú prípady rakoviny u mladších ľudí. Od roku 1990 vzrástli takmer o 80 percent

Foto: archív

Faktory ako obezita a konzumácia alkoholu prispievajú k znepokojivému celosvetovému nárastu výskytu rakoviny u mladších ľudí. Vyplýva to zo štúdie, ktorej autori zistili, že v rokoch 1990 až 2019 prišlo k 79-percentému nárastu počtu nových prípadov rakoviny u osôb mladších ako 50 rokov.

Výskumníci škótskej Edinburskej univerzity a univerzity vo východočínskej provincii Če-ťiang analyzovali údaje globálnej štúdie o zdraví s názvom Global Burden of Disease 2019, ktorá zahŕňa 29 foriem rakoviny a dáta z 204 krajín a regiónov.

Vedci sa zamerali na nové prípady rakoviny, úmrtia, zdravotné následky a rizikové faktory u ľudí vo veku 14 až 49 rokov, pričom odhadli ročnú percentuálnu hodnotu. V roku 2019 rakovinu diagnostikovali 3,26 milióna ľuďom mladších ako 50 rokov, čo od roku 1990 predstavuje nárast o 79,1 percenta. Zvýšil sa aj počet úmrtí – o 27,7 percenta.

Výskumníci uviedli, že hoci pravdepodobne zohráva určitú úlohu genetika, k hlavným rizikovým faktorom patria fajčenie, konzumácia alkoholu a diéty s vysokým obsahom mäsa a soli a s nízkym príjmom ovocia a mlieka. Ďalšími faktormi sú nadváha, nízka fyzická aktivita a vysoká hladina cukru v krvi.

Podľa údajov je rakovina prsníka najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na celom svete – predstavuje 13,7 prípadu na 100.000 obyvateľov. Najrýchlejšie medziročne rastú prípady rakoviny priedušnice a prostaty.

Počet prípadov tzv. skorého nástupu rakoviny pečene u ľudí vo veku do 50 rokov však každý rok klesal o 2,88 percenta. Regióny s najvyššou mierou skorého nástupu rakoviny sú Severná Amerika, Austrália a západná Európa.