Úvod Ekonomika Vo Svidníku vznikne podnik na ekologický riad

Vo Svidníku vznikne podnik na ekologický riad

Foto: archív

Spoločnosť Print Cup, s. r. o., so sídlom v obci Kružľov plánuje výrobu biologicky rozložiteľných potravinárskych obalov. Má ísť o prvý podnik tohto druhu na Slovensku. Podobné obaly sa v súčasnosti dovážajú iba zo zahraničia. Prevádzka vzniká vo Svidníku a vytvorených má byť minimálne dvadsať pracovných miest. Aspoň polovicu z nich obsadia ženy.

Predmetom navrhovanej činnosti je výroba papierových pohárov a slamiek. Predpokladané investície sú zhruba 800-tisíc eur. „Už dlhodobo sa rozpráva o zákaze plastových výrobkov na jednorazové použitie. Ide teda o reakciu na prijaté obmedzenia,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Vladimír Ducár.

Podnik sa bude nachádzať v nevyužívaných priestoroch bývalého obchodného domu. Dôvodom na investíciu v tomto meste je podľa Ducára existencia vyhovujúcich priestorov, ktoré nevyžadujú stavebné úpravy a disponujú všetkými potrebnými sieťami. Spoločnosť môže vďaka tomu znížiť svoje investičné náklady potrebné na začatie plánovanej výroby. Tie sú plánované na 800-tisíc eur. Na výrobu obalov má byť použitých zhruba 200 ton papiera ročne.

Odbyt výrobkov bude zabezpečený podľa konateľa prostredníctvom obchodných sietí, veľkoobchodných reťazcov a skladov nielen na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch. „Celkový počet zamestnancov bude závisieť od vyťaženia výroby. S jej spustením ešte čakáme na vyjadrenia rôznych inštitúcií. Niektoré vyjadrenia nám už prišli, ale spustiť prevádzku môžeme až po ich kompletnom získaní. Malo by sa tak stať v najbližších mesiacoch,“ dodal Ducár.

Foto: archív