Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 61 rokov zomrela speváčka Roxette Marie Fredrikssonová

Vo veku 61 rokov zomrela speváčka Roxette Marie Fredrikssonová

Foto: archív

V pondelok 9. decembra zomrela švédska speváčka Marie Fredrikssonová, ktorá spolu so skladateľom a gitaristom Perom Gesslom tvorila úspešnú pop-rockovú skupinu Roxette. O jej úmrtí informoval švédsky denník Expressen, podľa ktorého speváčka podľahla následkom svojho dávnejšieho závažného ochorenia.

V roku 2002 jej diagnostikovali nádor na mozgu. Absolvovala náročné operácie a skupina, ktorá zaujala aj za hranicami Švédska a získala popularitu v Európe, Austrálii aj Spojených štátoch amerických, musela pozastaviť svoju úspešnú kariéru.

Roxette debutovali v roku 1986 albumom Pearls Of Passion. Prelomovým sa stal ich druhý album Look Sharp!, ktorý vyšiel o dva roky neskôr a obsahoval hity The Look, Dressed For Success, Dangerous alebo Listen To Your Heart. Nasledoval album Joyride (1991).

V hitparádach sa dobre darilo aj nasledujúcemu albumu Crash! Boom! Bang! so skladbami ako Run To You alebo Sleeping In My Car. Skupina Roxette svojím sviežim gitarovým zvukom, postaveným na spevavých refrénoch, predstavovala to lepšie, čo bolo možné počuť koncom 80. a počas 90. rokov.

Gitarista Per Gessle bol veľkým fanúšikom Beatles, čo sa prejavovalo na jeho autorskom rukopise. Bol to rodený hitmaker. Comebackové vystúpenie absolvovala skupina v roku 2009. Fredrikssonová o sedem rokov neskôr oznámila, že zo zdravotných dôvodov už nebude vystupovať.

Hudobníčka, ktorá okrem desiatich albumov s Roxette vydala aj osem sóloviek, sa vtedy s fanúšikmi rozlúčila slovami: „Bolo to úžasných 30 rokov! Necítim nič iné, len radosť a šťastie, keď sa obzriem späť na všetky svetové koncerty Roxette. Všetky vystúpenia a spomienky budú navždy tvoriť veľkú časť môjho života.“