Úvod Z DOMOVA Vo veku 71 rokov zomrel známy herec a podnikateľ Andrej Hryc

Vo veku 71 rokov zomrel známy herec a podnikateľ Andrej Hryc

Andrej Hryc. (Foto: archív)

Známy slovenský herec a podnikateľ Andrej Hryc vo veku 71 rokov podľahol akútnej leukémii, ktorú mu diagnostikovali v apríli minulého roka. O hercovom úmrtí prostredníctvom sociálnej siete informovala jeho dcéra Wanda Adamík Hrycová.

Andrej Hryc sa narodil 30. novembra 1949 v Bratislave. Absolvoval Divadelnú fakultu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach.

Neskôr sa presunul do hlavného mesta a účinkoval v Divadle Nová Scéna. Generálnym riaditeľom Rádia Twist bol v rokoch 1992 – 2005. Patril k zakladajúcim členom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc.

V roku 1998 vymenovaný vládou Seychelskej republiky za konzula na Slovensku a v období rokov 1999 – 2002 pôsobil ako poradca ministra kultúry. V roku 2002 sa stal riaditeľom divadla Nová scéna v Bratislave.

Od 70. rokov sa začal objavovať v televíznych filmoch, ktorých má na konte nespočetné množstvo. V roku 1975 si zahral v komédii Sebechlebskí hudci z obdobia tureckých vpádov v polovici 17. storočia od režiséra Jozefa Zachara.

Medzi najúspešnejšie patria Zbojníci od režiséra Pavla Haspru, Višňový sad, kde sa pod réžiu podpísal Jozef Budský. Exceloval aj v dráme Miroslava Luthera Ráno pod mesiacom. Televízny film bol nakrútený podľa rovnomennej novely spisovateľa Alfonza Bednára.

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch zažiaril v seriáloch Juraja Jakubiska Teta a Pehavý Max a strašidlá, vo filmoch Sedím na konári a je mi dobre, Sladké starosti, Utekajme, už ide!, Kamarád do deště, Na krásnom modrom Dunaji či Rivers of Babylon.

V roku 2004 účinkoval v seriáli Černí baroni, o šesť rokov neskôr vo filme Habermannov mlyn a v nedávnom odbobí vo filmových tituloch Kúzelník Žito a Čiara. Posmrtne sa objaví v pripravovanom seriáli TV JOJ Slovania.

Andrej Hryc v minulosti pôsobil aj v politike. Po revolúcii bol súčasťou Verejnosti proti násiliu, neskôr stál pri zrode HZDS Vladimíra Mečiara. Svoju účasť pri zrode hnutia neskôr označil za omyl a po prvom odchode z politiky založil Rádio Twist.

Až neskôr sa začal angažovať v strane Váš kraj, ktorý sa rozhodol premenovať na politický subjekt Korektúra – Andrej Hryc. V máji 2019 kandidoval do eurovolieb. Po neúspechu sa rozhodol vedenie strany opustiť.

Známy herec ťažko znášal tragickú smrť svojho syna Huga, ktorý sa v roku 2008 stal obeťou autonehody v bratislavskej mestskej časti Lamač. Hrycova dcéra Wanda je známou filmovou producentkou. Herec spomienky na svoj profesionálny i súkromný život zhrnul v knihe Inventúra.

Fo filme Sladké starosti z roku 1984. (Foto: archív)