Úvod Z DOMOVA Vo veku 71 rokov zomrela herečka a spisovateľka Milka Zimková

Vo veku 71 rokov zomrela herečka a spisovateľka Milka Zimková

Foto: Michaela Kolimárová

Vo veku 71 rokov zomrela v utorok 30. mája v Bratislave po vážnej chorobe slovenská herečka, spisovateľka, scenáristka a prvá dáma divadla jedného herca na Slovensku Milka Zimková. Médiám to potvrdil bývalý manžel herečky, známy akademický maliar Ondrej Zimka.

Milka (vlastným menom Emília) Zimková sa narodila 1. augusta 1951 v Okružnej neďaleko Prešova. V roku 1973 absolvovala herectvo na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Po skončení štúdia pôsobila rok na dovadelných doskách v Trnave, neskôr pôsobila väčšinou v slobodnom povolaní.

Spolupracovala s filmom, televíziou a umeleckými agentúrami. Ako herečka hrala vo viacerých celovečerných filmoch. Okrem pravidelných vystúpení na Slovensku viackrát účinkovala v Česku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Rusku Bulharsku i na Kube.

Filmových i televíznych divákov si získala predovšetkým účinkovaním v kultovom slovenskom filme režiséra Štefana Uhra Pásla kone na betóne (1982). Snímka vznikla na základe jej rovnomenného knižného debutu, ktorého dej sa odohráva v Zimkovej rodnom kraji. Úspešný film sa dočkal aj voľného pokračovania pod názvom … kone na betóne (1995).

Predstavila sa aj vo filmoch, ako Kosenie jastrabej lúky (1981), Zrelá mladosť (1983), Zabudnite na Mozarta (1985), Siedme nebo (1987), Prečo? (1989) alebo Montiho čardáš (1989). Významný zdroj inšpirácie pre svoje literárne diela našla v rodnom kraji, v prostredí východoslovenského vidieka, kde vykresľovala osudy žien, hľadajúcich životné šťastie.

Charakteristickým prvkom jej próz je bohaté používanie východoslovenského nárečia. Za svoju hereckú i autorskú prácu získala množstvo ocenení, okrem iných hlavnú cenu na 40. festivale Divadla jedného herca v poľskom meste Vroclav.

S exmanželom Ondrejom Zimkom mala dve deti – Ondreja a Milinu. Ondrej Zimka mladší (umeleckým menom Ondrej 4.) je úspešným akademickým schárom a Milina Zimková je známou výtvarníčkou.