Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 75 rokov zomrel dlhoročný ruský politik Vladimir Žirinovskij

Vo veku 75 rokov zomrel dlhoročný ruský politik Vladimir Žirinovskij

Vladimir Žirinovskij (1946 - 2022). Foto: archív

Vo veku 75 rokov zomrel ruský vlastenecky orientovaný politik Vladimir Žirinovskij. Oznámil to predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin. Žirinovskij podľa Volodinových vyjadrení zomrel po dlhej a ťažkej chorobe.

Politika začiatkom februára v Moskve hospitalizovali pre nákazu koronavírusom. Predseda pravicovej Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Žirinovskij bol známy svojimi provokatívnymi vystúpeniami a vyjadreniami namierenými proti Západu.

Narodil sa 25. apríla 1946 v Alma-Ate, metropole vtedajšej Kazašskej sovietskej socialistickej republiky, a neskôr študoval na Inštitúte orientálnych jazykov pri Moskovskej štátnej univerzite. Po skončení štúdií Žirinovskij odslúžil dva roky vojenskej služby v Tbilisi.

Kariéru začal v zahraničnom oddelení Sovietskeho výboru na ochranu mieru. V roku 1991 dal na ministerstve spravodlivosti zaregistrovať Liberálnodemokratickú stranu Sovietskeho zväzu (neskôr Ruska, LDPR).

LDPR je parlamentnou stranou nepretržite od roku 1993, keď získala takmer štvrtinu všetkých poslaneckých mandátov v Štátnej dume. Žirinovskij bol šesťkrát kandidátom v ruských prezidentských voľbách. Volodin vyzdvihol Žirinovského osob