Úvod Z DOMOVA Vo veku 77 rokov zomrel herec, politik a prvý bratislavský župan Ľubo...

Vo veku 77 rokov zomrel herec, politik a prvý bratislavský župan Ľubo Roman

Ľubo Roman (1944 - 2022)

Vo veku 77 rokov zomrel známy slovenský herec, politik a prvý bratislavský župan Ľubomír (Ľubo) Roman. Dlhé roky bol popredným členom divadla Nová scéna v Bratislave, neskôr popri hereckom povolaní aj podnikal a vstúpil do vysokej politiky.

Narodil 12. apríla 1944 v Malackách. V trinástich rokoch prišiel o oboch rodičov, vyrastal so starším bratom a s mladšou sestrou. Už ako štrnásťročný dostal prvú príležitosť na striebornom plátne v epizódnej role v obľúbenom slovensko-maďarskom filme Dáždnik svätého Petra (1958).

Krátko potom mu Štefan Uher ponúkol úlohu vo filme My z deviatej A (1961) a v kultovej snímke Slnko v sieti (1962). Podľa filmovej kritiky sa ako predstaviteľ Petra, letnej lásky hlavnej ženskej postavy Bely, podpísal pod sviežosť a originalitu kultového filmu.

Ľubo Roman vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako 25-ročný sa objavil v psychologickej dráme Od štvrtka do zmŕtvychvstania (1969) nakrútenej podľa divadelnej hry Atentát, ktorej autorom bol Leopold Lahola.

Patril k najobsadzovanejším televíznym a filmovým hercom. Roky pôsobil v divadle Nová Scéna, v 90. rokoch 20. storočia sa stal riaditeľom tohto kultúrneho stánku. Neskôr si otvoril vlastné divadlo West.

V legendárnom filme Slnko v sieti. (Foto: archív)

Z množstva filmov, kde účinkoval, možno spomenúť komédiu Stratená dolina (1976), Hody (1987) alebo Mercadet (1988). Neskôr hral napríklad v snímke Pokoj v duši (2009) a v seriáloch Kriminálka Staré Mesto a Búrlivé víno. Svoj hlas prepožičal aj zahraničným hereckým osobnostiam prostredníctvom dabingu.

V dočasnej vláde Jozefa Moravčíka od 15. marca do 13. decembra 1994 pôsobil ako minister kultúry. V predčasných voľbách 30. septembra a 1. októbra 1994 ho zvolili za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za Kresťanskodemokratické hnutie.

V roku 1995 klub strany opustil a pôsobil ako nezávislý poslanec až do konca volebného obdobia v roku 1998. V roku 2001 úspešne kandidoval za predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a stal sa historicky prvým zvoleným predstaviteľom na tomto poste.

V roku 2004 kandidoval v prezidentských voľbách, no vzdal sa kandidatúry v prospech Eduarda Kukana. Bol tiež známy svojím podnikaním v gastronómii, vlastnil známe bratislavské reštaurácie na brehu Dunaja.

V jeho penzióne prežil posledné roky života herec Pavol Mikulík, ktorý bol po porážke pripútaný na invalidný vozík. Napriek podnikateľským aktivitám zostával Ľubo Roman verný hereckej profesii.

Ľubo Roman ako politik. (Foto: archív)