Úvod Z DOMOVA Vo veku 84 rokov zomrel spevák Zdeno Sychra

Vo veku 84 rokov zomrel spevák Zdeno Sychra

Zdeno Sychra. (Foto: archív)

Vo veku 84 rokov zomrel v Bratislave spevák Zdeněk Sychra, ktorý účinkoval pod menom Zdeno Sychra. TASR o tom informoval redaktor a publicista Slovenského rozhlasu Martin Jurčo. „Až do vysokého veku bol aktívny ako spevák, brázdil Slovensko so svojím vlastným programom,“ dodal.

Zdeněk Sychra sa narodil 12. marca 1936 v obci Holasice na Morave. Pôvodne bol automechanikom. Študoval na Konzervatóriu v Brne spev (1954 – 1956), no štúdium nedokončil. Počas vojenskej prezenčnej služby v Martine účinkoval v tamojšom Armádnom divadle, potom sa usadil v Bratislave.

V rokoch 1958 – 1961 hral s rôznymi profesionálnymi súbormi v nočných podnikoch, napokon prijal ponuku účinkovať s Orchestrom Juraja Velčovského, s ktorým absolvoval viacero zahraničných zájazdov.

„Vtedy prišlo aj prvé intenzívnejšie nahrávanie v rozhlase v Bratislave. Aj keď jeho rodným jazykom bola čeština, spieval po slovensky a slovenčina mu nerobila problémy,“ uviedol Jurčo k umelcovi, ktorý v roku 1965 prijal angažmán v kabaretnom divadle Tatra revue, kde sa dostal na odporúčanie skladateľa Pavla Zelenaya. V Tatra revue účinkoval vo všetkých predstaveniach až do jej zániku v roku 1970.

Zdeno Sychra spieval s Dychovou hudbou bratislavskej posádky, Zlatou krídlovkou a mnohými ďalšími telesami, účinkoval aj na festivale Takú mi zahraj v Trenčianskych Tepliciach. Od roku 1973 pôsobil na bratislavskej Novej scéne. Stvárňoval tam menšie postavy, no vždy s dominantnou speváckou zložkou. Diváci si ho môžu pamätať napríklad z inscenácií Poľská krv, Cyrano z predmestia, Ohnivák či Opera Mafioso.

V 90. rokoch sa popularizoval svojou najúspešnejšou skladbou Pod Akropolou v televíznej relácii Repete. Blízky mu bol dusíkovský repertoár, s ktorým roky koncertoval samostatne i v spoločných programoch s ďalšími spevákmi. V rokoch 2010 – 2018 bol stálym hosťom Art Music Orchestra v spomienkovom zájazdovom programe Pocta Eve Kostolányiovej, ktorý mal aj svoju rozhlasovú verziu.

V roku 2017 vzniklo päť vydaní rozhlasovej relácie Martina Jurča Na všetko sa pamätám, keď Zdeno Sychra počúval svoje pesničky a spomínal na umelcov i orchestre. „V archíve Slovenského rozhlasu má Zdeno Sychra 257 nahrávok z obdobia 1961 – 2017, v roku 2003 vyšiel vo Vydavateľstve Pyramída výber 21 jeho známych piesní,“ uzavrel Jurčo.

Zdeno Sychra – Pod Akropolou: